Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић изјавила је да НБС подржава Предлог закона о буџету за 2025. годину који је предложила Влада Србије и да очекује да ће следеће године инфлација у Србији бити 3,7 одсто.
На јавном слушању на којем је представљен Предлог закона о буџету Републике Србије за 2025. годину, Табаковић је рекла да се међугодишња инфлација у мају ове године вратила у границе циља од три плус минус један и по процената и након тога је наставила да се креће унутар тих граница.
„Она би до краја ове године требало да се креће око нивоа од четири одсто или благо изнад, а затим да успорава и крајем наредне године се приближи централној вредности циља. Изражено у бројкама, у 2025. години очекујемо просечну инфлацију од 3,7%, што је готово у складу са пројекцијом коју је Министарство финансија користило приликом припреме буџета за 2025. и у њиховим пројекцијама она износи 3,5%“, навела је Табаковић.
Додала је да је буџет за наредну годину припреман уз претпоставку да ће привредни раст у 2025. износити 4,2 одсто, а пројекција НБС је да ће бити у распону између четири и пет, са централном вредношћу пројекција од 4,5 одсто.
„Заједничка нам је и оцена у погледу структуре раста економске активности, као и то да ће она бити фискално издашнија, с обзиром на то да ће раст БДП водити домаћи фактори. Већој потрошачкој тражњи доприноси наставак раста запослености, зарада и пензија, што потврђује да је економска политика успешно очувала стандард наших грађана“, истакла је гувернерка НБС.
Како је рекла, раст инвестиционе тражње је резултат повећаног инвестиционог поверења, али и обезбеђених извора финансирања кроз сва четири основна стуба, од којих је први профитабилност привреде из претходних година, која је у прошлој години достигла 972 милијарде динара, односно 8,3 милијарде евра и остварила годишњи раст од преко 12 одсто.
„Други ступ представљају и даље високи приливи страних директних инвестиција, које су у прошле године достигле 4,6 милијарди евра, а око тог нивоа очекујемо да ће се задржати и у овој и у наредним годинама. Капитални издаци државе, који се пројектују на око 7,3 одсто БДП представљају трећи значајан стуб финансирања. а четврти већа доступност кредитних извора“, рекла је Табаковић.