Супруга председника Србије Тамара Вућич оценила је да су билатерални односи Србије и Египта засновани на пријатељству и блискости народа две земље и поручила да Србија остаје посвећена неговању традиционалног пријатељства са народима широм света, међу којима Египат заузима високо место.
Вучићева је у интервјуу за лист „Ал-Ахрам“, једне од најчитанијих новина у Египту, навела да су билатерални односи Србије и Египта посебно подстакнути и личним и искреним односом два председника, Абдел Фатаха Ел Сисија и Александра Вучића.
„По мом мишљењу, основа дипломатије је контакт, комуникација, зато су редовни разговори и међусобне посете на високом и највишем нивоу од пресудне важности за развој односа. Овакви контакти доприносе разумевању на глобалном нивоу, које је неопходан чинилац за постизање и одржавање мира“, рекла је Вучић у интервјуу који је дала једном од најпознатијих египатских новинара и уредника за диплиматске теме Амр Јехији.
Подсетила је да су билатерални односи Србије и Египта подигнути на ниво стратешког партнерства приликом историјске посете председника Ел-Сисија Србији 2022. године, као и да је током узвратне посете председника Србије Египту прошле године закључен Споразум о слободној трговини између две земље.
„Тада смо имали прилику и да представимо српско културно наслеђе кроз Дане српске културе у Египту, као и да повежемо пословне кругове наше две земље кроз српско-египатски пословни форум жена. Дакле, наша сарадња је вишеструка и вишеслојна, што је такође значајан предуслов за добре билатералне односе“, навела је Тамара Вучић.
Србија и Египат – 116 година дипломатских веза
Казала је да се ништа од овога није десило преко ноћи и да је иза две земље 116 година дипломатских веза.
„Србија је и данас, као један од сукцесора бивше Југославије, посвећена неговању традиционалног пријатељства са народима широм света, међу којима Египат заузима високо место“, поручила је прва дама Србије.
Упитана какви су били резултати њене последње посете Египту, супруга председника Србије је одговорила да је повод за недавну посету Египту било учешће на Конференцији Уније арапских жена инвеститора, трећи пут заредом.
„Званично отварање се, у складу са традицијом, одиграло у Каиру, а затим је радни део Конференције настављен у Асуану. Ове године ми је, на иницијативу госпође Ходе Јаса, успешне пословне жене и организаторке Конференције, указана посебна част – проглашена сам ‘Принцезом љубави и мира’. Исто тако, примила сам кључеве града Асуана, као симбола пријатељства и сарадње Србије и Египта“, рекла је Вучићева.
Нагласила је да сваке године, у току трајања Конференције, Египат посете пословни људи из Србије, а ове године је, како је оценила, постављен рекорд по броју присутних, успесшности презентација и иницираних сарадњи.
„Нешто пре тога, у јулу ове године, као што сам поменула, мој супруг је био у званичној посети Египту. Пре његовог доласка, први пут смо имали привредне и културне догађаје, као увод у ову значајну посету. Организован је женски привредни форум, као место сусрета српских и египатских привредница, као и ‘Дани српске културе у Египту'“.
Када је реч о промовисању сарадње у области туризма између две земље, она је позвала Египћане да посете Србију.
„У Египту сам учествовала на конференцијама, имала сусрете са првом дамом Египта, драгом Интисар Ел Сиси, упознала много успешних, остварених жена, упознала лепоте ове дивне земље, а да је никада, бићу искрена, нисам посетила туристички. Све моје досадашње посете Каиру, Луксору, Шарм ел Шејку, Асуану, биле су пословне, али сам увек имала привилегију да спознам бар делић ове фасцинантне земље, њену богату традицију и историју, колевку цивилизације“, рекла је Вучићева.
По њеном мишљењу, ово се зове паметан приступ промоцији једне земље, богатог наслеђа које она нуди – у званичне и пословне посете уврстити туристичку понуду, када год је то могуће.
„Људи из моје земље воле да летују у Египту, најчешће Хургади, али и у Шарм ел Шејку и Луксору. Углавном су то организоване посете чартер летовима, имајући у виду да тренутно немамо директан комерцијални лет између две земље. Волела бих да мотивишемо више Египћана да посети Србију. Ми немамо море, али опуштање је загарантовано у прелепој природи, поред река, језера, на дивним планинама. Да не помињем Београд, који је заиста права метропола. Додуше, имамо мање становника него Каиро, али и главни град Србије вибрира од позитивне енергије“, рекла је Вучићева.
Најјачи устисак: Снага и предузимљивост египатских жена
На питање како види Египћанке и Српкиње када је реч о оснаживању и њиховим предузетничким достигнућима, Тамара Вучић је навела да је оно што је на њу оставило један од најјачих утисака у Египту јесте управо снага и предузимљивост египатских жена.
„Оне су одлучне, образоване, јаке. Жене су стуб сваког друштва и ако су нам ти стубови крхки или нестабилни, какво нам је онда друштво?“, упитала је Вучићева.
„Председница Скупштине је жена, 40 одсто посланица, гувернерка Народне банке Србије, десет министарки у Влади. Даме су на челу банака, воде озбиљне фирме и компаније и веома су успешне у свом послу. Лично ме то чини веома поносном и сматрам да се тиме даје добар пример другим женама, чија позиција је тешка и компликована. Даје им наду да оснаживање жена није само флоскула, већ јасан циљ, са акцентом на економску независност и изградњу здравог односа према себи и свету“ рекла је Вучићева.
На питање која је њена порука као Српкиње и мајке, у свету који сведочи ескалацији сукоба, она је позвала све да се врате за преговарачки сто, како каже, тој суштини дипломатији, али и суштини људског бића, а то је љубав, а не мржња. „Да се вратимо себи и смислу и вредностима које заборављамо. Да се вратимо истини и искрености“, рекла је Вучићева. Подсетила је да је претпрошле године посетила манастир Свете Катарине на Синајској гори.
„Ово је најстарији манастир на свету у коме монаси живе од оснивања манастира у 6. веку. У том манастиру, српски просветитељ Свети Сава боравио је у два наврата и овде се чувају нека од сведочанстава тог времена. Указана ми је посебна част, да се помолим у најстаријој капели у манастиру, коју је за молитву користио и Свети Сава. И сада вам откривам нешто што никада нисам јавно…Верујем да ништа није слуцајно….Чим сам крочила у капелу, плакала сам као киша. Не, јецала сам. Чак и након што сам изашла. Ово је било невероватно катарзично искуство за мене и захвална сам на томе“, рекла је Вучићева.
На питање како се могу ојачати образовни и културни односи две земље, Тамара Вучић је навела да је Женском пословном форум добар пример.
„Малопре наведен пример је сјајан начин, јер смо то вече, које сам отворила заједно са министром културе Египта, могли да упознамо једни друге, нашу традицију и историју, кроз наступ културно уметничког друштва ‘Коло’ из Србије и египатског фолклорног друства ‘Реда’. Египат је прошле године био гост нашег престижног фестивала ‘Етнолоџи’, међународне културне манифестације која кроз модну естетику негује, представља, чува и промовише културно наслеђе света. Посебно смо поносни на учешће студената из Египта у програму ‘Свет у Србији’, за који верујемо да представља додатни мост сарадње наше две земље. Надам се да ћемо, на обострано задовољство, наставити овим путем, да кроз размену богатог креативног стваралаштва, радимо на даљем приближавању наша два народа“, закључила је супруга председника Србије.