Џејд Блу Мекросен-Недеркот, стара 32 године, контактирала је полицију 2017. године, рекавши им да мисли да је силована док је спавала.
Рекла је да се пробудила полунага, пронашавши своју поломљену огрлицу на поду.
Међутим, Краљевско тужилаштво (Цроwн Просецутион Сервице – ЦПС) је одбацило оптужбе неколико дана пре него што је требало да почне суђење након што су адвокати наводног починиоца тврдили да Џејд има сексомнију – медицински признат, али редак поремећај спавања који доводи до тога да се особа упусти у сексуалне радње док спава.
Међутим Џејд је сада сада добила надокнаду од ЦПС-а, које је саопштило да се „безрезервно извињава“, преноси ББЦ.
Додаје се да је Тужилаштво „посвећено побољшању сваког аспекта начина на који се решавају злочини који мењају живот, као што је то силовање“.
С друге стране, Џејд је рекла да је ЦПС „одвео до најмрачнијих тачака мог живота“ и да сада осећа „велики тријумф што могу да их позовем на одговорност“.
Њени адвокати, из Центра за женску правду, рекли су да је „изузетно ретко“ да ЦПС изврши овакву исплату.
Шта се заправо догодило
Године 2017, после ноћног провода са пријатељима, Џејд се пробудила на софи са осећајем да је силована док је спавала.
Џејдина најбоља пријатељица Бел је била та која је позвала хитну помоћ и започела цео полицијски поступак. Сећа се звука Џејдиног гласа на другом крају телефонске линије.
„Никада до тада тако нешто нисам чула. Била је хистерична, јецала је и рекла ‘мислим да сам силована’. Када вам то каже најбоља пријатељица, то је једноставно потресно“.
Њих две су биле у изласку претходне вечери у бару у јужном Лондону. Заједно су се спремале, пиле вино док су се шминкале и кренуле руку под руку. Било је забавно вече, пило се и ћаскало.
Када је дошло време затварања, Бел је наручила такси да иде кући. Џејд је одлучила да се врати у стан пријатеља са још неколико људи на последње пиће.
Око два сата после поноћи, док су људи и даље ћаскали око ње у дневној соби, она се склупчала под ћебетом у углу кауча, потпуно обучена, и заспала.
У пет сати ујутру каже да се пробудила и видела да су јој панталоне и гаћице скинуте и да јој је грудњак откопчан. Каже да је видела мушкарца са друге стране софе на којој је лежала.
„И он је једноставно изашао, у суштини, и оставио врата отворена. А ја сам узела телефон и позвала Бел…“.
Два полицајца су стигла и одвела Џејд на форензичке претраге. Вагинални брисеви открили су сперму која ће се касније упоредити са мушкарцем на каучу.
Свет се окренуо „наглавачке“
Али, 2020. године, само неколико дана пре него што је суђење требало да почне, Тужилаштво је саопштило Џејд да њен случај силовања ипак неће бити изнет на суђењу, јер је одбрана тврдила да је она доживела епизоду – сексомније.
Тужилаштво је објаснило да су два стручњака за спавање дала своје мишљење о случају после полицијског интервјуа са Џејд, где је испитивана о њеним навикама спавања. Ниједан стручњак се није срео или разговарао са Џејд.
Џејд је изјавила да никада није имала сексомнију, међутим, стручњаци за спавање нису могли да искључе могућност да је имала изоловану епизоду у ноћи инцидента.
Упркос томе што се никада није појавио пред поротом, оптужени је формално ослобођен оптужби, због чега случај није могао да буде поново отворен без уверљивих нових доказа.
Ревизија случаја
Ипак, 2021. године, Џејд је уложила жалбу преко система права жртве ЦПС-а на ревизију. Као одговор, добила је писмо извињења од главног државног тужиоца, независно од ЦПС одељења које је донело првобитну одлуку да затвори њен случај.
Признали су да је ЦПС погрешио што је затворио њен случај, рекавши да је уместо тога осумњичени требало да буде изведен на суђење.
Џејд је описала одлуке ЦПС-а за то време као „штетније“ за њу од ноћи самог инцидента, рекавши да је правни процес преокренуо њен свет „наглавачке“.
Она је рекла да је њена одлука да тужи ЦПС била мотивисана жељом да буде одговорна и да осигура да се „сличне грешке више не праве у оваквим случајевима силовања“.
„За мене се не ради о финансијској страни ствари. Веома желим да се залажем за системске промене у Тужилаштву и правном систему залажући се за бољу обуку, боље политике, процедуре и праксе“, рекла је она.
Додала је: „Одузело ми је много, али сам задржала много позитивних ствари. Заиста сам поносна на посао који смо и ја и Центар за женску правду урадили да бисмо дошли до ове тачке“.
Кејт Елис, вођа заједничких парница у Центру за женску правду, рекла је да су тужбе које су жртве поднеле против ЦПС-а правно „тешке“, а исплате су „изузетно ретке“.
Рекла је да је Џејд заправо први случај за који је зна у којем је жртви силовања ЦПС доделио одштету због одлуке да се случај обустави пре суђења.
„То је сведочанство колико је озбиљан пропуст ЦПС-а био, да смо успели да изнесемо и докажемо ову тврдњу“, додала је она.
Извињење Тужилатва
У протеклој години, до марта 2024. године, полиција у Енглеској и Велсу забележила је 65.913 случајева силовања (без полиције Девона и Корнвола). Од ових случајева, само 2,6 одсто је до сада довело до тога да је осумњичени оптужен или да је барем добио позив за суд, према подацима Министарства унутрашњих послова.
Портпарол ЦПС је изјавио:
„Постигнута је нагодба са госпођом Мекросен-Недеркот, којој смо се безрезервно извинили и настављамо да јој желимо све најбоље у наставку живота“.
„Остајемо позитивни у погледу напретка који је постигнут и препознајемо да је још дуг пут до побољшања исхода за жртве, како би више људи могло да се јави и пријави силовање с пуним поверењем“.
Џејд је рекла да још увек чека да чује од Тужилаштва о лекцијама које су научили из њеног случаја.
Рекла је да се нада да ће њена прича оснажити друге да дигну глас.
„Морамо да држимо ове агенције одговорним и сада смо то урадили“, додала је она.
Шта је сексомнија
Овај поремећај спавања се готово три пута учесталије јавља код мушкараца него код жена. Ипак, жене погођене сексомнијом у већем проценту су мастурбирале у сну него мушкарци. Овај поремећај спавања може се манифестовати на различите начине – од мастурбације у сну до иницирања сексуалног односа. Особа често није свесна да има сексомнију јер се након буђења не сећа активности у сну.
Наиме, иако особа може имати отворене очи и деловати потпуно будно, уколико је сексомнија у питању, заправо има амнезијску епизоду и не сећа се баш ничега. Најчешће је на науобичајено понашање упозоре партнери, родитељи или пријатељи. Није потпуно јасно шта код неких људи узрокује сексомнију, али лекари су упознати с неколико разлога који могу да допринесу томе.
Неки од узрока сексомније су: недостатак сна, умор, анксиозност, појачан стрес, одређени лекови, алкохол и неправилан циклус спавања. Постоје чак и нека здравствена стања која могу подстаћи сексомнију, попут епилепсије повезане са спавањем, повреде главе, мигрене итд.