Титула Националне престонице културе у Ужице је стигла, симболично, возом из Чачка, прошлогодишње прве престонице у оквиру пројекта Престоница културе Србије.
Тим поводом у Ужицу је посађена и садница шљиве сорте „Чачанска родна“, која је била мото и заштитни знак прошлогодишње манифестације.
„Град Чачак, као прва национална престоница културе, је уназад годину дана учинио све да, кроз много програма садржаја, око 6.000 учесника у свих програмима, око 230 завршених, конципираних и сјајно спроведених манифестација, подигне ову манифестацију, прву, која се у нашој држави одржава на један висок ниво“, истакао је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка, који је присуствовао свечаном предавању титуле.
„Садражајн и аутентичан уметнички програм“
Манифестацију је отворила министарка културе Маја Гојковић, која је истакла да култура припада свим њеним грађанима подједнако, а да је пројекат Престоница културе Србије један од најважнијих корака у испуњењу тог циља.
„Идеја водиља овог пројекта је да носилац престижне титуле националне престонице културе о најбољем светлу представи своје културно наслеђе и савремено стваралаштво. Ужице је важан град за српску историју и културу, зато је и за њега, и за читав овај крај, али и за целокупну културну сцену наше земље драгоцено то што ће посетилаци имати прилику да уживају у садржајном и аутентичном уметничком програму. Не сумњам да ће Ужице као престоница културе успети да испуни сва очекивања и да испише нове странице у богатој историји града“, рекла је Гојковић.
„Празник светлости“
Уметнички концепт овогодишњег пројекта развијан је под мотом „Празник светлости“, дубоко утемељеним у локалној традицији и чињеници да је Ужице међу првима у Европи имало хидроцентралу, засновану на принципима Николе Тесле.
Тесла је само један од лучоноша манифестације, поред монаха Теодосија, Марије Маге Магазиновић, Милутина Ускоковића, Стива Тешића, Михајла Миловановића и других великана који су својим делом задужили Ужице.
„Није случајно што је монах Теодосије баш у манастиру Рујан написао Рујанско четворојеванђеље и док је та свећа горела она је заправо светлила векове пред њим“, рекла је у обраћању градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић.
„Још је мања случајност што је друга у свету, а прва у Европи на нашој Ђетињи заискрила хидроцентрала под градом, створена на Тесленим принципима. Тесла и Теодосије јесу лучоноше и носеће личности са којима смо започели писање апликације која нам је и донела престижну титулу престонице културе“, додала је градоначелница.
Ужице добија два нова објекта културе
У години ере културе Ужице ће реализовати значајне инфраструктурне пројекте, међу којима је реконструкција Градског културног центра и изградња два нова објекта културе.
„Ради се практично о реконструкцији читаве зграде. Поред велике сале на првом спрату имаћемо и студио са глувом собом, омладински клуб, једну мултифункционалну учионицу, али и комплетне системе вентилације, грејања, електроинсталације, дојаве пожара“, рекао је за Еуронеwс Србија Филип Баралић, директор Градског културног центра Ужице.
Баралић додаје да је у оквиру овог пројекта планирана и изградња новог објекта у којем ће се бити смештен градски Дечји културни центар и Галерија керамике.
Програмски садржаји биће реализовани под слоганом „Ера културе“ кроз четири тематске области које обухватају културно-историјско наслеђе и савремене уметничке праксе и перспективе у духу стратегије развоја културе Ужица: „Лучоноше“, „Пламените бакље“, „Шарена светла рефлектора“ и „Сајбер ера“.
Менаџер пројекта „Ужице престоница културе за 2024.“ Бранислав Митровић, за Еуронеwс Србија каже да ће за тај град ово бити година фестивала и концерата.
„Симфонијски оркестар ће бити у Ужицу, али и Ансамбл ‘Коло’, Колибри, Биг Бенд и оркестар ‘Станислав Бинички’. Балет Народног позоришта већ 9. априла гостује са ‘Копелијом'“, најавио је Митровић.
Ера културе у Ужицу отпочела је мултимедијалним празником светлости, Симфонијским оркестром РТС-а, концертима „Галије“ и „Ван Гогх“-а, а планирано је око 200 разноврсних културних програма током године.