На Клиници за хируршку онкологију Института за онкологију Војводине је у петак први пут у Србији урађена таргетована аксиларна дисекција (ТАД) дојке.
Ова операција, која се рутински не ради ни у развијеним земљама Западне Европе, смањила је могућност постоперативних компликација, а скратила је и боравак пацијенткиње у болници – она је већ сутрадан отпуштена кући.
Пацијенткињи (50) којој је дијагностикован локално узнапредовали рак дојке са метастазама у лимфним чворовима пазуха, лекари су такозваним „клипсовима“ обележили метастатски лимфни чвор.
Тим лекара који је предводио проф. др Ференц Вицко, директор Клинике за оперативну онкологију овог Института и државни секретар у Министарству здравља успео је помоћу ове методе да пацијенткињи уклони само метастазиране лимфне чворове, уместо целокупне пазушне регије, као што је то иначе случај.
– Тиме се смањују компликације попут инфекција, крварења, отока руке и укочености раменог зглоба. Након што је пацијенткињи дијагностикован тумор, обележили смо лежиште тумора и метастазирани лимфни чвор такозваним „клипсовима“, што нам је омогућило тачно лоцирање и уклањање само оболелих чворова – објаснио је проф. др Вицко.
Пре почетка терапије, лекари су обележили лежиште тумора и метастазирани лимфни чвор „клипсовима“, што је омогућило тачно лоцирање и уклањање оболелих чворова након терапије.
Пре саме операције, туморске промене су локализоване помоћу ултразвука и магнетне мамографије. Након четири месеца од постављања „клипсова“ и саме преоперативне системске терапије, тумор и метастазе су се повукли.
– Током операције, идентификовани су и уклоњени клипсовани лимфни чвор и лимфни чвор „стражар“. Патохистолошки налаз показао је да нема живих малигних ћелија, што је омогућило да се избегне потпуно уклањање свих лимфних чворова у пазуху – рекао је проф. др Ференц Вицко.
Пацијенткиња већ сутрадан отпуштена кући
Ова метода не само да смањује ризик од компликација, већ пацијенткињама и омогућава једнодневно хируршко лечење.
– Уз подршку Министарства здравља, циљ је да овај третман постане доступан женама са локално узнапредовалом болешћу, где преоперативна терапија може довести до значајног смањења или нестанка тумора како у дојци тако и у лимфним чворовима пазуха, и до 80 одсто случајева код неких облика рака дојке. Тиме се код оваквих пацијената стварају услови за минимално инвазивну хирургију , да се избегне одстрањивање свих лимфних чворова пазуха него уради само биопсија лимфног чвора стражара и биопсија раније обележеног лимфног чвора са метастазом – објашњава проф. др Вицко.