У Градском музеју Сомбор отворена је изложба под називом „100 жена – 100 минијатура“. Том приликом одржана је и панел дискусија, а госте су поздравили директор Градској музеја Давид Фирањ, Јагода Кочић испред ЛАГ „Панонски фијакер“ и Виолета Јовановић, председница Етно мреже и директорка НАЛЕД-а.
Према речима Фирања, овом приликом представљене су минијатуре са претходно жирираних изложби, али и оне које су направљене специјално за изложбу „100 жена – 100 минијатура“.
– Градски музеј Сомбор има улогу домаћина изложбе и панела у организацији Етно мреже Србије, који су намењени првенствено нашим драгим гошћама, представницама различитих женских занатских удружења на простору покрајине. Овим поводом осим панела и дискусије, биће такође и отворена изложба „100 жена 100 минијатура“. Драго нам је што овим програмом учвршћујемо сарадњу између Етно мреже Србије и Сомбора првенствено Градског музеја Сомбор, то је већ дугогодишња постојећа сарадња. Надам се да ћемо иницирати неке будућа партнерства, не само између нас и већ и међу учесницима ове дискусије и семинара 01.15+01.45 Такође, посебну захвалност упућујемо Душанки Голубовић, генералној секретарки Покрајинске владе, која је иницирала овај програм, испричао је Фирањ.
Виолета Јовановић, председница Етно мреже и директорка НАЛЕД-а рекла је да је циљ ове изложбе истицање културног наслеђа Србије и вештина жена представљених у минијатури.
– У оквиру изложбе су представљени експонати, који су инспирисани нашим лултурним наслеђем то су експонати у различитим техникама као што су ткање, пустовање, нецање, вез, златовез и друго, а сви експонати су малог формата, 10×10 и то је управо суштина ове изложбе, да покаже ааа нииво њихове изузетности и степен вештина којима оне владају, казала је Јанковић.
Јагода Кочић из ЛАГ „Панонски фијакер” истакла је да је кроз ову изложбу стављен акценат на вредне руке жена са територије Аутономне Покрајине Војводине.
– Ми смо организовали Двориште традиције доброг укуса, то је већ наша традиционална манифестација коју организујемо уназад пет година, то је у ствари продукт нашег рада са свим произвођачима, с тим да прошле год смо се више базирали да то буде гастрономског типа, а ове године смо некако одлучули да дамо више акценат на културу и традицију, јер просто сматрамо да повезивање традиције није само битно за нашу прошлост и за наше прошле генерације него је битно и шта ће наше будуће генерације да науче, да се оснаже и да знају у ствари те неке културни идентитет, рекла је Кочић.
Изложба ће бити отворена до 9. августа.