Вучевић: Са Рафалима ће небо изнад Србије бити сигурније

Vicevic

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је да се радује доласку француских борбених авиона Рафал у Србију и да ће са њима, уз ескадриле МИГ-29 које Србија већ поседује, небо над Србијом бити још безбедније.

Одговарајући шефу посланичког клуба „Ми снага народа“ Бранку Павловићу који је рекао да земље НАТО притиском на дугме могу искључити борбену опрему која је купљена из њихових земаља, Вучевић је рекао да је то неистина и да је национални интерес Србије да шири број земаља са којима сарађује у наменској индустрији и куповини наоружања.

„Управо имајући виду оно што се дешава на КиМ и у региону, имајући у виду да неке државе купују озбиљне системе, које могу да представљу опасност за нас, пре свега ХИМАРС, на које ћемо ми морати да имамо адекватан одговор. Видећете да ћемо врло брзо изаћи са новим системима којима ће Војска Србије располагати, не да би ратовали против неког, него да би одвратили оне који се науружавају, а које би то наоружање могли да употребе против нас“, рекао је премијер на седници Скупштине Србије на којој се расправља о ребалансу буџета.

Он је подсетио да је некадашња авијација Југословенске народне армије, али и Краљевина Југославија имала авионе из западноевропских држава и да то није нешто што се први пут дешава.

„Подсетио бих вас да ми тренутно у ратном ваздухопловству Војске Србије имамо хеликоптере произведене у Француској, тако да сарадња између наше војске и француске одбрамбене индустрије има дугу традицију“, истакао је Вучевић.

Кључни радарски системи произведени у Француској

Додао је да када је већ Павловић изнео теорију да неко на дугме може да нам искључи одбрамбене борбене системе онда би се морали заиста забринути, јер су нам и кључни радарски системи произведени у Француској.

„Наши најснажнији, најмоћнији радари су управо франсуски ГМ-400. И сада, после дуго, дуго година, да не кажем деценија, добијамо потпуну слику од Јадранског мора до Егејског, односно Средоземног мора. Први пут, са четири нова радара ми смо покривали небо, не само Србије, него читавог региона“, навео је премијер.

Додао је да на то надовезујемо оно што смо купили у смислу противаздухоплавне одбране, пре свега из Народне републике Кине. Вучевић је рекао да се размишљало о авионима из других држава и да је разговарано са конзорцијом Европских држава о Еурофајтеру, али да су се преговори о куповини тих авиона изјаловили.

„Успешно смо завршили модернизацију целе ескадриле Миг-29 и све нам летелице раде, модернизоване, опремљене. По први пут можемо да рачунамо на тај капацитет Миг-29 подигнути на овај ниво који је далеко, далеко модернији и убојитији него што смо били“, рекао је премијер.

Он је додао да САД не виде тренутно нашу војску као могућег партнера за куповине авиона и да је постојао разговор о куповини школских авиона, али да и то иде, како је рекао, доста тешко.

С друге стране, како је рекао, постоје објективни проблеми код набавке авиона из Русије и Кине.

„Руска Федерација је овом тренутку апсолутно усмерена на сопствене капацитете због рата у Украјини и снабдевање њихове војске види као приоритет свих приоритета. Због санкција, посебно осетљива је, као и у случају оружја из Кине, испорука. Пошто смо ми окружени државама које су чланице НАТО, врло је изазовно, готово немогуће да допремете такав вид наоружања, посебно када говоримо о авионима“, истакао је Вучевић.

Јачање односа са Француском

Он је нагласио да је његова кључна порука да се ми не спремамо да ратујемо против НАТО алијансе и да то не би било добро за Србију.

„Србија у свом наоружању има и системе који се производе у наменској индустрији Србије, говорим не само о муницијском програму, него о сложеним борбеним системима, али имамо наоружање које је произведено у Русији, Кини, али и у Француској, Британији, Немачкој. Просто је то једна компилација онога што Србија сматра да је најбоље“, рекао је премијер.

Додао је да куповином Рафала јачамо геополитичке, политичке и билатералне односе са Француском, државом која је број два у Европској унији и веома утицајна и у НАТО-у.

„Ми покушамо да на сваки начин јачамо и своје капацитете, али да се политички или геополитички штитимо или заштитимо, јачамо наше позиције у односу на све ове околности“, поручио је Вучевић.

Павловић је рекао да та посланичка група неће подржати предложени ребаланс буџета за ову годину, тврдећи да је лавовски део опредељених средстава за капиталне инвестиције „бацање пара кроз прозор“, да је у случају куповине Рафала „још горе од тога“, док за Национални стадион сматра да је „промашена ствар“.

Павловић је рекао да авиони Рафал не могу да се користе у сукобу са НАТО земљама и да оне могу да их онемогуће притиском на дугме.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.