Вујић: Јавност треба да зна како су прикупљени докази и како је уклоњена надстрешница

Јавност би требало да зна на који начин су прикупљени докази у случају пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, да ли је можда дошло до компромитације одређених доказа, као и на који начин је надстрешница уклоњена, указао је министар правде Ненад Вујић, истичући да је важно да се зна да ли су докази узети на правно ваљан начин.

Министар Вујић је критиковао рад новосадског тужилаштва, појашњавајући колико је важан поступак прикупљања доказа.

– Ту се мора наћи баланс, кад имате погинуле и повређене, морате прво тиме да се бавите, али исто тако морате видео и фотометријском документацијом, 3D фотометријом да прикупите доказе које ћете касније користити. Ми не знамо шта је све урађено током прикупљања доказа, какав је њихов квалитет, да ли је одбрана упозната са тим, јер то је важно, то ће бити на суђењу. Ако ти докази, узорци конструкције нису узети на правно ваљан начин, онда су пропали, морају да се избаце из поступка. То је оно што мене, као правника, али и као министра правде у име јавности занима – рекао је Вујић на Информер ТВ.

Он је навео да постоје одређене ствари које је требало много боље искомуницирати са јавношћу, објаснити све сегменте, када се и шта ради.

Вујић је напоменуо да докази увек морају да буду прикупљени темељно, да буду чврсти, како не би дошло до њихове компромитације.

– Закон о кривичном поступку то и препознаје, када као у овој ситуацији имамо и повређене и погинуле, када морате да делујете брзо, хитно, да извлачите људе испод конструкције, та хитност мора да буде праћена детаљним, забележеним поступком. Све мора да буде снимљено, да постоје видео записи, да буде урађена 3D фотометрија, да се узму узорци конструкције, да се њени делови склоне на одговарајуће место, да се ставе под посебан режим заштите – појаснио је министар правде.

Такође, назначио је да се одбрани мора омогућити приступ доказима у најкраћем могућем року.

– Постоје јасна правила како се то ради, то треба видети и о томе треба са јавношћу искомуницирати. Имамо оно што је тужилаштво радило, документација је објављена на захтев студената, али да бисмо били сигурни морамо да видимо зашто су одређене ствари урађене и да ли су све ствари уређене које предвиђа Закон о кривичном поступку, али и оне које предвиђа грађевинска струка, односно грађевинска форензика – навео је Вујић.

Додао је да постоји и Европски кодекс грађевинске форензике, који управо говори о правилима и начинима на којима се врше такви увиђаји, које раде грађевински стручњаци.

Вујић је рекао и да као министар правде нема ингеренције да тражи да погледа предмет и шта је од тога прикупљено, али може да тражи да се комуницира са јавношћу на прави начин, ако одређене ствари треба појаснити, јер оне нису тајна.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs