Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен представила је план од пет тачака о поновном наоружавању Европе, којим би могло да се мобилише близу 800 милијарди евра за безбедну и отпорну Европу.
„Налазимо се у ери поновног наоружавања. А Европа је спремна да масовно повећа своју одбрамбену потрошњу. И како би одговорила на краткорочну хитност да делује и подржи Украјину, али и како би одговорила на дугорочну потребу да преузме много већу одговорност за сопствену европску безбедност“, рекла је Фон дер Лајен на конференцији за новинаре у Бриселу.
Она је додала да је представила овај план у писму које је упутила лидерима ЕУ уочи Европског савета у четвртак и објаснила да се сет предлога фокусира на то како да се искористе све финансијске полуге на располагању како би се помогло државама чланицама да брзо и значајно повећају издатке за одбрамбене способности.
Први део плана, истакла је, односи се на ослобађање коришћења јавних средстава за одбрану на националном нивоу.
Она је навела да су државе чланице спремне да инвестирају више у своју безбедност ако имају фискалног простора и поручила да ће Комисија предложити активирање клаузуле о националном избегавању Пакта за стабилност и раст ЕУ, што ће омогућити чланицама ЕУ да значајно повећају своје издатке за одбрану без покретања процедуре прекомерног дефицита.
„Ако би државе чланице повећале своју потрошњу за одбрану у просеку за 1,5 одсто БДП-а, то би могло да створи фискални простор од близу 650 милијарди евра у периоду од четири године“, указала је Фон дер Лајен.
Она је додала да се други предлог односи на нови инструмент, којим ће се обезбедити 150 милијарди евра зајмова државама чланицама за улагања у одбрану.
Истовремено је објаснила да је ту реч о бољем и заједничком трошењу на одбрану, наводећи као пример противваздушну и противракетну одбрану, артиљеријске системе, ракете и муницију, дронове и системе против беспилотних летелица, али и о друге потребе, од сајбер одбране до војне мобилности.
„Овај приступ заједничким набавкама ће такође смањити трошкове, смањити фрагментацију, повећати интероперабилност и ојачати нашу одбрамбену индустријску базу. И то може бити у корист Украјине“, поручила је Фон дер Лајен.
За трећу тачку навела је да се односи на коришћење моћи буџета ЕУ и поручила да ће Комисија предложити „додатне могућности и подстицаје“ за чланице ЕУ да могу да одлуче да ли желе да користе програме политике кохезије да повећају издвајање за одбрану.
Последње две тачке, како је рекла, имају за циљ мобилизацију приватног капитала кроз убрзање Уније штедње и улагања и преко Европске инвестиционе банке.
Фон дер Лајен се обратила након што је амерички председник Доналд Трамп наредио обуставу војне помоћи Украјини, што је уследило после вербалног сукоба са украјинским председником Володимиром Зеленским прошле недеље у Вашингтону.