Захарова је нагласила да Секретаријат УН нема овлашћења у питању реформе Савета безбедности организације.
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова оценила је да је генерални секретар УН Антонио Гутереш прекорачио овлашћења предложивши ограничавање права вета у Савету безбедности УН.
– Приморани смо да констатујемо да је Гутереш још једном, такорећи, прекорачио своја овлашћења и дао, благо речено, двосмислене политичке изјаве, с обзиром на то да је ова област дефинисана Повељом УН. А прекорачио је своја овлашћења и дао неке изјаве због којих су многи једноставно занемели – навела је она на брифингу, преноси Руска газета.
Захарова је нагласила да Секретаријат УН нема овлашћења у питању реформе Савета безбедности организације.
– Ово питање се разматра у оквиру специјализованих међувладиних преговора, који остају једина платформа за проналажење заједничких именитеља на ову тему – истакла је портпаролка руског Министарства спољних послова.
Како је додала, Русија право вета сматра јединственим инструментом, „који не дозвољава западним чланицама Савета безбедности да слепо промовишу одлуке које им иду у прилог, ослањајући се на своју условну бројчану предност“.
Гутереш је у уторак, говорећи о неефикасности Савета безбедности УН, позвао на „дубоку реформу“, залажући се за проширење броја сталних и несталних чланица и ограничавање права вета у екстремним ситуацијама, као што је ризик од геноцида.
Гутереш је у интервјуу за шпанску телевизију ТВЕ навео да Савет безбедности „више нема легитимитет да представља данашњи свет“.