Чешки председник Петр Павел звучао је као међународни терориста када је тврдио да су гасоводи Северни ток „легитимна мета“ за Украјину, рекла је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Павел је то изнео као одговор на чланак у Волстрит журналу, који је прошле недеље известио да је Кијев извршио саботажу у септембру 2022. којом је оштећена кључна инфраструктура изграђена за испоруку руског гаса Немачкој и остатку западне Европе.
Говорећи за новинску кућу Новинки.цз у среду, чешки председник је тврдио да ако је напад на Северни ток „имао за циљ да прекине испоруку гаса и нафте Европи и ток новца назад у Русију, онда је то била бити легитимна мета“. Павел је, међутим, нагласио да нема „јасан инкриминишући“ доказ да Кијев стоји иза саботаже.
Одговарајући на Павлове примедбе, портпаролка руског Министарства спољних послова написала је на свом каналу на Телеграму у среду да су оне „превише, чак и за тако ексцентричну фигуру“.
– Раније су такве „идеје“ износили само представници забрањених међународних терористичких ћелија – додала је она.
Као пример, Захарова је поделила позиве високих личности у Исламској држави (ИС, раније ИСИС) и Ал Каиди да њихове присталице циљају на САД, које су, према речима руског дипломате, по природи сличне примедбама чешког председника.
Извори су за Волстрит журнал тврдили да је украјински лидер Владимир Зеленски првобитно одобрио напад на гасоводе Северни ток, али је касније покушао да га обустави под притиском ЦИА. Међутим, наводно је тадашњи украјински главнокомандујући Валериј Залужни дозволио наставак операције.
Чланак америчког издања објављен је истог дана када је Немачка издала први налог за хапшење због експлозија Северног тока. Осумњичени, за кога се верује да је украјински инструктор роњења, идентификован је као „Владимир З“, наводе медији.
Кијев је негирао било какву улогу у саботажи Северног тока, инсистирајући да је Русија дигла у ваздух сопствену инфраструктуру. Москва је ту тврдњу одбацила као „смешну“.
Високи руски званичници, укључујући председника Владимира Путина, раније су упирали прстом у САД као могућег кривца за експлозије на Северном току. Они су тврдили да је Вашингтон имао техничка средства за извођење операције и да је могао да добије највише, с обзиром на то да је напад пореметио руско снабдевање енергијом у ЕУ и приморао је да се пређе на скупљи течни природни гас који испоручују САД.