Новоименовани заменик директора америчког Федералног истражног бироа Ден Бонђино (50) је утицајни конзервативни политички коментатор, који се истакао као гласни критичар те агенције, институција и политика које је промовисала претходна администрација, од УСАИД-а, преко локдауна за време пандемије, до помоћи Украјини.
Бонђино је истакнута медијска личност у републиканским круговима, чак и више од свог шефа на челу ФБИ Кешјапа „Кеша“ Патела, и водитељ 7. најслушанијег подкаста у САД „Тхе Дан Бонгино Схоw“. Пре тога је био полицајац у Њујорку и агент Тајне службе.
Један његов контраверзан став, да су маске бескорисне у спречавању ширења ковида-19, довео је до забране Бонђиновог канала на Јутјубу 2022. али је његова популарност, без бзира на то, наставила да расте
Председник САД Доналд Трамп поздравио је његово именовање, назвавши га сјајном вешћу за органе реда и америчко правосуђе.
„Ден Бонђино, човек невероватне љубави и страсти према нашој земљи, управо је именован за следећег заменика директора ФБИ-а, од стране човека који ће бити најбољи директор икада, Кеша Патела“, написао је Трамп на својој друштвеној мрежи Трутх Социал.
Бонђино, попут Патела, сматра да је ФБИ изузетно корумпиран и дубоко политизован од стране Демократске странке, да се мешао у амерички изборни процес и оспоравао кредибилност истраге о наводном утицају Русије на изборе 2016. када је Трамп победио. Тзв. афера Рашагејт на крају је оповргнута опсежним извештајем специјалног саветника Џона Дурама, који је америчко Министарство правде објавило 2023. Закључак је да ФБИ никада није требало да покрене потпуну истрагу о везама између кампање Доналда Трампа и Русије.
„Не верујте апсолутно ничему што долази из ДОЈ (Министарства правде) или ФБИ-а што чак и издалека одише политиком. Посебно пред изборе, где имају дубоку и проблематичну историју мешања у изборе у одбрану својих демократских савезника“, написао је Бонђино на мрежи X у септембру прошле године.
Говорећи о својој новој функцији, Бонђино је рекао да Трамп, Пател и главна тужитељка Пем Бонди имају јасну визију за ФБИ и да ће се он трудити да је испуни. Да та визија захтева дубоке резове било је јасно када је Бонђино недавно објавио снимак вишег саветника Беле куће Стивена Милера.
„Неизабрана бирократија је егзистенцијална претња за демократију“, написао је он изнад видеа у којем је Смит рекао како су Американци гласали за радикалну реформу ФБИ, али да агенти причају како не желе промене.
Бонђино је позивао и на затварање Суда за надзор страних обавештајних служби, који се бави случајевима тероризма и шпијунаже. Његов скептицизам према ФБИ датира још од захтева пуног грешака који је поднела та агенција у настојању да прати бившег саветника за политику Трампове кампање 2016. и 2017. због наводних веза са Русијом. Такође је позвао на отпуштање свих ФБИ агената укључених у претрес Трампове виле Мар-а-Лаго на Флориди.
„Оно што је ФБИ урадио Доналду Трампу није било спровођење закона, то је била тиранија“, изјавио је он 2022.
У епизоди свог подкаста од 23. јануара Бонђино је позвао на истрагу специјалног тужиоца Џека Смита, који је водио два федерална кривична поступка против Трампа.
Иначе, Смит је поднео оставку уочи Трамповог ступања на власт, а Бонђино га је назвао „специјалним тиранином који истражује Трампа због лажних злочина које је измислио због лажног преврата“, говорећи о оптужбама да је Трамп позивао на упад у зграду Капитола у Вашингтону 6. јануара 2020. године, после пораза на изборима од Џозефа Бајдена.
Бонђинова истрага улоге УСАИД-а и Сороша на Балкану током мигрантске кризе
Бонђино је гласно критиковао и Америчку агенцијом за међународни развој (УСАИД) и Националну задужбину за демократију (НЕД), сугеришући да су обе организације биле укључене у активности које подривају интересе САД и промовишу иностране политичке агенде.
Поздрављајући замрзавање средстава од стране Одељења за владину ефикасност (ДОГЕ) Илона Маска, истакао је дугогодишње везе између УСАИД-а и милијардера Џорџа Сороша, говорећи да је УСАИД сарађивао са групама које финансира Сорош, на промовисању политика у иностранству које су контроверзне у САД.
У ауторском тексту Мета Палумба на Бонђиновом порталу посебно истиче Тренинг програм менаџмента Сорош фондације (СФМТП), за који је УСАИД још 1993. донирао средства.
„Програм је требало да обучи (индоктринира) 30 ‘професионалаца; из Пољске, Бугарске, Румуније, Естоније и Словачке у области јавне управе, бизниса, телекомуникација, управљања животном средином и још много тога. Да укажем на очигледно; Овако Сорош описује чему је помоћ служила – неће признати ништо превише злокобно у документу за који зна да ће на крају бити јавно објављен“, пише у чланку под насловом „Отисци прстију Џорџа Сороша су свуда по УСАИД-у“.
У тексту „Сорош је користио УСАИД да финансира обојене револуције свугде“ од 17. фебруара помиње се и Србија, кроз причу о улози НВО финансираних од стране Сороша у мигрантској кризи 2015. и 2016. године и дестабилизацији држава која је извођена тако што би се земље приморавале да приме што већи број миграната.
„Док Сорош финансира невладине организације да помогну илегалним странцима и мигрантима да пређу границу са САД, ниједна земља није премала да би га сматрала вредном инвазије. Током мигрантске кризе 2015-2016 у Европи, Македонија је била врућа тачка. Крајње лева влада Грчке отпремала је мигранте који су слетали на њена острва из Турске на њено копно, а затим би их возом превозила до границе са Македонијом. Само у 2015. години 600.000 миграната било је у том кампу у неком тренутку. Средином те године, Македонија је прогласила ванредно стање на својим границама и, заједно са Србијом, дозволила мигрантима да региструју ‘намеру да траже азил’ што би им дало привремену дозволу да буду у земљи од 72 сата – стварајући полулегални статус. Све време, Сорош је био иза кулиса постављајући позорницу за масовнију миграцију широм земље.“, наводи се.
У Македонији УСАИД и Сорошева фондација основали приватне медије за припремање обојене револуције?
Што се тиче Северне Македоније, у анализи на Бонђиновом порталу пише да је Сорош, пре свега преко Фондације за отворено друштво Македоније (ФОСМ), тамо био активан још од стицања незавосности и да је преко Института за демократију утицао чак и на промену имена те земље 2019. Ту наводи и везу са УСАИД-ом.
„Легис и Асоцојација младих адвоката Македоније удружили су се са ФОСМ-ом у одговору на (и подстакли) мигрантску кризу, према документу ФОСМ-а којим се прославља 25 година рада. Легис је добио средства од УСАИД-а за неке од својих пројеката, и тешко да су они били једина група коју подржава Сорош и која се укључила у акцију“, пише у другом тексту о улози УСАИД-а на Балкану и наводи да се у Америци Сорошеве активности прикривене и могуће је негирати их, али да се македонски активисти хвале својом улогом.
У чланку се додаје да „Сорошевци“ у Америци критичаре називају теоретичарима завере, а да Северној Македонији себе зову „Сорошева армија“, подсећајући на фотографију активиста у мајицама са натписом „Сорос армy“.
Поред свега тога у чланку се наводи да је Сорошева фондација основала приватне медије који су служили за критику власти ВМРО-ДПМНЕ и покретање обојене револуције у Македонији.
„Уз помоћ УСАИД-а, често у сарадњи са пројектима Сороса, ФОСМ је био у могућности да успостави прве приватно власничке медије у Македонији, пружајући простор гласовима из њиховог сектора бивше Комунистичке Партије (сада ребрендиране у СДСМ – Социјалдемократска Партија Македоније) и брзо је поставио око 80 организација које покривају различите сфере живота – институте за анализу корупције, економске тхинк танкове, удружења новинара и групе за слободу медија, групу која промовише абортусе, легализацију дроге и проституције која сарађује са Планнед Парентхоод и промовише агенду абецеде (ЛГБТQ+ питања)“, наводи се у тексту.
Критике Зеленског због односа према Трампу
Поред тога што је подсетио на улогу УСАИД-а у „Наранџастој револуцији“ у Украјини 2004. и Мајдану 2014. Бонђино је навео да је смешна тврдња да су руке председника Украјине Володимира Зеленског чисте по питању „глобалног напада на популизам и Доналда Трампа“.
Иначе, Трамп је први пут импичован у децембру 2019. баш због тога што је кочио помоћ Украјини, док Зеленски не истражи везе између Хантера Бајдена и енергетске корпорације „Буризма“, где је син бившег председника САД био члан управног одбора. Бајден је на крају мандата помиловао свог сина, дајући му један од најширих имунитета за будуће федералне истраге.
Бонђино је такође рекао да је Зеленски могао да „избегне много драме“ да је гласно стао у Трампову одбрану 2019. као и да је нови председник САД сада сумњичав по питању украјинског лидера због тога шта је овај „урадио да гурне под тепих Бајденово лудило“.
„Канцерогена клетва“ звана ДЕИ
Политка разноликости, једнакости и инклузије (ДЕИ) такође се нашла на мети Бонђина, који је називао расистичком због промовисања запошљавања етничких и сексуалних мањина, без обзира на њихове квалификације. У епизоди подкаста по насловом „Трагичне последице ДЕИ“ он је ову политику коју промовише Демократска странка назвао „канцерогеном клетвом“.
У тој епизоди Бонђино је говорио о судару путничког авиона и војног хеликоптера прошлог месеца у Вашингтону, када је страдало 67 људи. Заменик директора ФБИ је истакао како му је драго што је Трамп поменуо ДЕИ програм запошљавања контролора лета на прес конференцији после трагедије.
Поред тога, у епизоди од 18. фебруара Бонђино је говорио о потезима Трампа у циљу елиминације ДЕИ иницијатива и тзв. „wоке“ културе, оцењујући их као позитивне кораке ка обнављању традиционалних америчких вредности.
Подсећамо, ФБИ је затворио своју ДЕИ канеларију још у децембру прошле године, у сусрет Трампу, а масовно напуштање „брода који тоне“ приметно је у многим америчким корпорацијама, државним и образовним установама, па чак и Холивуду.