То што је Саудијска Арабија угостила високе америчке и руске званичнике на састанку којим су почели преговори о прекиду рата у Украјини наглашава тежње краљевства да постане глобални актер способан да успешно посредује у међународним сукобима.
Још један вероватан циљ јесте додатна улога Ријада у будућим преговорима о послератној судбини Појаса Газе.
На састанку између САД и Русије у уторак, краљевство је очекивало да ће ићи даље улоге домаћина и посредника, рекао је саудијски званичник за ЦНН. Саудијски тим предводио је саветник за националну безбедност земље.
Локација ових разговора, коју је портпарол Кремља Дмитриј Песков описао као „генерално одговарајућу“ за Сједињене Америчке Државе и Русију, сматра се победом 39-годишњег лидера краљевства, престолонаследника Мухамеда бин Салмана.
Он има мисију да трансформише своју земљу богату нафтом и њену фундаменталистичку исламистичку прошлост у нацију која може да култивише меку моћ из огромног богатства.
– Мислим да не постоји друго место где лидер има тако добар лични однос и са Трампом и са Путином – рекао је саудијски коментатор Али Шихаби, додајући да је за „Саудијску Арабију овај догађај престижан и унапређује саудијску меку моћ на регионалном и глобалном нивоу“.
Све је то део шире промене. Последњих година Саудијска Арабија је променила политику према неутралности у глобалним сукобима у нади да ће привући милијарде инвестиција које би могле да помогну у остварењу „Визије 2030“ – плана престолонаследника да диверзификује саудијску економију даље од нафте.
Принц Бин Салман се повукао из Јемена након година рата са суседним Хутима, поправља везе са регионалним ривалом Ираном и одржава блиске односе са Кином и Русијом, док све време чува блиске односе са Западом.
Везе и са Путином и са Трампом
Поред тога што је домаћин међународних боксерских борби и фестивала електронске музике, Саудијска Арабија је настојала да пројектује имиџ глобалног мировњака, одржавајући састанке донатора помоћи и мировне конференције. У августу 2023. била је домаћин дводневног мировног самита о Украјини на ком су били представници више од 40 земаља, а у фебруару исте године обећала је помоћ Украјини од 400 милиона долара.
Успон принца Бин Салмана као моћног посредника у преговорима произилази из његовог блиског односа са америчким председником Доналдом Трампом, који је подржао младог члана краљевске породице када га је међународна заједница избегавала након убиства колумнисте Џамала Кашогија, кога су ликвидирали саудијски агенти. Трамп је 2017. прекинуо то тако што је изабрао Саудијску Арабију за прву међународну председничку посету. Чак и након што је изгубио на изборима 2020. године Саудијска Арабија је наставила блиске пословне везе са Трампом, улажући 2 милијарде долара у фирму којом председава његов зет Џаред Кушнер и најављујући планове за изградњу Трампових кула у краљевству.
Престолонаследник има топле везе и са руским председником Владимиром Путином, који је одбио да изолује принца после убиства Кашогија. Принц Бин Салман се одупро притиску Запада да отуђи Москву након инвазије Украјине и наставио је да блиско координира са Путином како би контролисао глобално снабдевање нафтом, а чак је стао на страну Русије одбијајући позиве Бајденове администрације да повећа производњу нафте 2022.
Путин је посетио краљевство 2023. и подстицао је Ријад да се придружи земљама БРИКС-а, што је у супротности са блоком економског утицаја САД.
Ограђивање Саудијске Арабије у све поларизовањем свету показало се корисним, кажу аналитичари. Принц Бин Салман је био користан у ослобађању америчког учитеља Марка Фогела из руског притвора прошле недеље, рекао је Трампов изасланик за Блиски исток Стив Виткоф.
Саудијска Арабија, заједно са суседним Уједињеним Арапским Емиратима, такође је била успешна у посредовању у неколико размена заробљеника између Украјине и Русије.
Виткоф се у понедељак придружио америчком саветнику за националну безбедност Мајку Волцу и државном секретару Марку Рубију на састанку са принцом Бин Салманом у саудијској престоници Ријаду, дан пре заказаних разговора са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом, Путиновим помоћником Јуријем Ушаковим и руским шефом фонда за суверено богатство Кирилом Дмитријевим.
Разговори у уторак неису укључивали Украјину, а председник Владимир Зеленски, који се налази у престоници Уједињених Арапских Емирата Абу Дабију, рекао је да ће касније ове недеље отпутовати у Саудијску Арабију на одвојене разговоре са саудијским званичницима, али је после преговора отказао посету.
Европски лидери ће се у међувремену састати у Паризу како би разговарали о координисаном одговору на преговоре у Саудијској Арабији, пошто су изостављени из њих, што се тумачи као сигнал из Вашингтона да безбедносна улога Европе можда више није приоритет за САД.
Једно око на Гази
Дугорочно, Саудијска Арабија може имати за циљ да искористи своју улогу посредника на састанку између Русије и САД да утиче на хитно регионално питање – Трампов контроверзни предлог да САД преузму власништво над Газом и трајно преселе њене становнике.
Раније овог месеца Трамп је изнео визију успостављања мира на Блиском истоку поновним развојем ратом разореног Појаса Газе премијум стамбеним зградама у стилу „Ривијере“ и трајним пресељењем њених 2 милиона становника.Арапске земље су брзо одбиле ту идеју. Крајем ове недеље биће одржан самит у Саудијској Арабији где ће се разговарати о контрапредлогу пре него што се он представи Трампу.
– Омогућавајући председнику Трампу да оконча рат у Украјини, Саудијска Арабија је у доброј позицији да акумулира добру вољу у Вашингтону. Краљевство, које би требало да буде домаћин мини-арапског самита у петак, могло би да искористи свој добар однос са Трамповом администрацијом да помогне да се премости јаз између америчких и арапских ставова о судбини Газе – рекао је Хасан Алхасан, виши сарадник за блискоисточну политику на Међународном институту за стратешке студије у Бахреину.
У наредне четири године принц Бин Салман могао би да рачуна на блиску везу са Трампом – али би и даље могао да наиђе на потешкоће покушавајући да избалансира своје регионалне интересе усред агресивних захтева америчког председника.
Трамп би желео да се саудијско-израелски односи нормализују, али усред растућег беса на Блиском истоку због израелске војне кампање у Гази, за принца Бин Салмана питање палестинске државности није за преговарање.
– Постизање трајног и праведног мира немогуће је ако палестински народ не добије своја легитимна права у складу са међународним резолуцијама, као што је раније појашњено и бившој и садашњој америчкој администрацији – наводи се у саопштењу краљевине раније овог месеца које је објављено као реакција на Трампов план за Газу.