Докторка применила непризнате методе у раду с ученицима у Рибникару, Министарство наложило ванредни инспекцијски надзор

škola

Министарство здравља наложило је ванредни инспекцијски надзор Клинике за психијатрију УКЦ Србије због примедби родитеља девојчице настрадале у ОШ „Владислав Рибникар“ да је психотерапеуткиња која је радила са ученицима након трагедије користила методе којима су нека деца додатно трауматизована.

Због терапије коју је са ученицима спровела докторка Ранка Радуловић, реаговали су данас и из Министараства просвете, а Снежана Вуковић из овог министарства за РТС је рекла да је Министарство просвете тек накнадно чуло за терапеутске методе ангажоване докторке и да жали због целог догађаја.

Она је истакла да списак стручњака који су упућени на рад са ученицима ОШ Владислав Рибникар правило Министарство здравља, а да Министарство просвете није проверавало тај списак, пошто се подразумевало да је особа стручна.

Додала је да јој је жао што Министарство здравља, како је рекла, није направило добру процену, као и да методе ове докторке нису код нас признате и верификоване.

„Жао ми је што се то догодило, али сам сигурна да се такве ствари неће догађати, јер сада имамо тимове који ће радити. Сада смо формирали тимове након две недеље прве помоћи. Формирани су тимови који су специјализовани за децу, за родитеље и не мењају се више терапеути“, рекла је Снежана Вуковић.

Отац страдале девојчице: „У школи деци пуштана музика“

Отац једне од страдалих девојчица у масовном убиству које се догодило 3. маја Слободан Негић јуче је рекао да је докторка Ранка Радуловић запослена на неуропсихијатријском одељењу КБЦ и да ју је у школу послало Министарства здравља, као неког ко би треба да помогне у деци и родитељима.

„Радуловић је под окриљем те школе, уз знање директорке те школе, децу увела у кабинет и тамо им пуштала народну музику и наводила их и говорила им о томе да треба да се повежу са духовима и душама својим мртвих пријатељица и пријатеља. Такође, настао је тајац када сам данас то изнео на тој седници (састанку родитеља пострадале деце и представника свих релевантних институција Републике Србије)“, рекао је Радуловић.

Радуловић: Песма са екскурзије коју је певао страдали дечак

У свом реаговању Ранка Радуловић је написала да је у школу Владислав Рибникар у Београду хитно послата у петак 05. маја са свог радног места на Клиници за психијатрију УКЦС, по налогу директора, а по захтеву Министарства здравља, заједно са групом искусних колега, у циљу пружања прве психијатријске помоћи, деци, родитељима и наставницима.

Како је додала, на ходнику је видела групу запослених и деце који се држе једни за друге и гласно плачу, а у стању велике потресености. Ученици су, додала је, дошли у школу по своје ствари, први пут након масовног убиства“. Позвала их је на групу где је, тврдим сазнала да су међу њима ученици ВИИ 2, али и других разреда.

„На групи су од наставног особља учествовали психолог школе, наставник географије, разредна 7-2 и опсервер, млађа колегиница са Клинике за психијатрију, која је била ђак те школе. Циљ састанка је био да се ученици и наставници смире“, навела је Радуловић.

Она је додала да је током састанка са ученицима и наставницима поменута заједничка песма са екскурзије, народног жанра, а у вези са сећењем на покојног ученика А. Ч., који је ту песму током екскурзије певао, заједно са њима.

„Пошто нисам знала ту песму, тражила сам да ми је пусте са свог телефона. Као психијатар и професионални музикотерапеут, сам проценила да ће за групу бити корисно, ако ученици групе поново чују омиљену песму, везану за срећно сећање на мртвог пријатеља и ђака, да ће то допринети кохезији групе, помоћи процес жаловања, као и да ће смиренији изаћи из школе. Група је успешно завршена јер су сви учесници показивали нормалне реакције жаловања, које су се разликовале у степену испољавања“, додала је.

Како је написала, затражано је и да држава формира кабинете за музикотерапију у свим школским и предшколским установама, где би се запослили професионални музикотерапеути и имплементирао Хаторумов програм превенције вршњачког насиља.

„Метода докторке Радуловић у Србији није призната“

Међутим Снежана Вуковић из Министарства просвете каже да иако не сумња да докторка има своје квалитете, метода коју заступа није била заступљена код нас нити је била примерена за тренутак у коме се та активност испробава.

„Проблем је што код нас нема јасне регулације о томе шта су прихватљиви, а шта су третмани које неко злоупотребљава. То смо имали са лајф коучевима на различитим нивоима, па они и даље раде и говоре на друштвеним мрежама. Ово је посебно осетљива ствар, управо зато што је примењена на неки начин који је изгледа узнемирио децу. Нама је сасвим довољна информација да је то узнемирило неку децу, не знамо да ли сву, да је узнемирило, са правом родитеље, који су сада осетљиви на било шта што може да угрози додатно емоционално стање детета, али како је то изгледало, какав је тај третман да ли има доказе о ефикасности, то заиста треба чути од стручњака из те области“, наводи она.

Ипак, како каже, неопходно је да се зна ко шта ради, ко улази у школу и уз чију сагласност.

Према речима Ане Димитријевић из Форума београдских гимназија, потребно је да у ОШ Владислав Рибникар дођу независни стручњаци.

„Тим у ‘Лази Лазаревићу’ треба да седне и каже ово су стручњаци за трауму. Гарантујем вам да ниједан стручњак не би одбио да се бави овим случајем“, рекла је Димитријевић, додајући да не зна ко је докторка Радуловић.

Надзор Клинике за психијатрију УКЦ Србије

Докторка чије су методе изазвале спорења запослена је и на Клиници за психијатрију Универзитетског клиничког центра Србије, због чега је Министарство здравља наложило је ванредни инспекцијски надзор.

Ресорно министарство саопштило је да ће Клиника хитно спровести унутрашњи надзор, чиме ће бити утврђене све чињенице везане за догађај 5. маја на који се примедбе оца настрадале девојчице односе.

Министарство је подсетило и да је већ 4. маја, непосредно након трагедије у школи „Владислав Рибникар“, у циљу психолошке подршке ученицима, наставницима и родитељима, оформило стручни тим.

Првом састанаку су, поред наставника и психолога школе, присуствовали представници Уницефа, Министарства просвете и Министарства здравља, заједно са представницима Републичке стручне комисије за ментално здравље.

Након састанка, Министарство здравља је упутило захтев Институту за ментално здравље у Београду, Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину и Клиници за психијатрију УКЦС.

„Све ове установе су на захтев Министарства здравља, а према плану Министарства просвете, делегирале чланове који су сваког дана радили у сменама од 8.00 часова до 12.00 часова и од 12 часова до 16 часова. Поред тога, на захтев Министарства просвете, представници здравствених установа су присуствовали и родитељским састанцима“, наводи се у саопштењу.

Додаје се и да су све ове здравствене установе, као и друге здравствене установе које располажу психијатријским одељењима отвориле бесплатне телефонске линије и обезбедиле разговоре и прегледе и у самим здравственим установама свима којима је то потребно.

Списак психијатара и психолога здравствене установе су доставиле Министарству здравља, док је рад тимова координиран свакодневно, наводи Министарство и додаје да је ове активности и даљу координацију од 11. маја преузела Радна група за подршку менталном здрављу и сигурности младих коју је формирала Влада Србије.

Из Клинике за психијатрију УКЦ Србије наводе да су на захтев Министарства здравља Републике Србије, убрзо након трагичног догађаја у ОШ „Владислав Рибникар“, делегирали искусне стручњаке, специјалисте психијатрије и специјалисте медицинске психологије са вишедеценијским искуством у раду у психијатрији, као подршку тиму који је радио са децом, наставницима и родитељима у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду.

„Стручњаци су у свом раду применили одговарајуће методе у психијатријско-психолошкој подршци и раду са траумом свима којима је то било потребно. Лекари су ангажовани на волонтерској бази као одговор на молбу стручних сарадника, наставника и родитеља из школе. На захтев руководиоца Клинике за психијатрију прим. др сци. мед. Ранка Радуловић, специјалиста психијатрије дала је писану Изјаву о дешавањима у школи „Владислав Рибникар““, наводи се у саопштењу Клинике за психијатријју.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.