Након једне од најгорих олуја у последњих пола века на западу америчке државе Њујорк, у околини града Бафала пријављено је 27 смртних случајева. Укупан број страдалих у САД од последица невремена које је погодило ову земљу за викенд тако је повећан на најмање 48, пренео је АП.
Број жртава могао би да расте, јер су се тек jуче стекли временски услови да спасилачке службе у пуном капацитету раде на откривању тела преминулих у сметовима снега и у аутомобилима на путевима.
Мећава је започела у петак и трајала током божићних празника, а обилне снежне падавине су биле пропраћене изузетно ниским температурама, известио је Ројтерс.
Бафало се налази на обали језера Ири близу границе с Канадом, а специфична локална клима је допринела томе да последице временских непогода овде буду горе него у другим деловима САД које су такође захватиле зимске олује и мећаве.
Страхује се да би могло да буде још жртава
Гувернерка Њујорка Кети Хочул рекла је да је да Бафало изгледа као „ратна зона“. Она је навела да је ово „рат са мајком природом“ која удара свиме што има.
Како је рекла, становници се суочавају са „ситуацијом опасном по живот“, јер многа возила хитне помоћи нису могла да стигну до најтеже погођених подручја или су се и сама заглавила у снегу.
Како пише ББЦ, једна породица са децом узраста две и шест година морала је да чека 11 сати пре него што је спасена у раним јутарњим сатима Божића.
Становник Бафала Џереми Манахан рекао је да је био готово 29 сати без струје.
„Постоји једно склониште које се грије, али оно је било предалеко за мене. И нисам имао како да одем до тамо, а напољу не можете бити дуже од 10 минута“, рекао је.
Међутим, очекује се да ће бити још жртава када отопљени снежни наноси открију заробљена возила и омогуће приступ удаљеним домовима.
Гувернерка Хочул разговарала је с председником САД Џоом Бајденом који јој је понудио „пуну помоћ савезне владе“ у помоћи Њујорку.
Временске прогнозе не обећавају побољшање
Метеоролози очекују да ће се време у САД сада смиривати, али и даље саветују да се не путује ако није неопходно.
Смрти повезане с олујом забележене су и у Вермонту, Охају, Мисурију, Висконсину, Канзасу и Колораду. ББЦ пише да се температура на Флориди толико спустила да су се игуане смрзле и падале с дрвећа.
Западна америчка савезна држава Монтана била је најгоре погођена хладноћом, с температурама које су пале до -45 степени Целзијевих.




