500 мил ЕУР да Интернет стигне у свако село Србије – Ретроспектива 2023, инвестиције у области ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА И ИТ

online rad

Дигитализација државне управе годинама је у фокусу јавности, а да је нарочито важна привредницима, говори и чињеница да је најчитанији текст на нашем порталу о инвестицијама у области телекомуникација и ИТ 2023. године посвећен еФактурама на клауду.
Републички геодетски завод увео је прошле године нови Централни информациони систем за катастар непокретности за територију целог града Београда, а прорадио је и веб портал информационог система за шуме Србије.

Сазнали смо да ће се градити и проширивати научно-технолошки паркови у Чачку, Крушевцу и Нишу, Регионални иновациони стартап центар у Лесковцу, као и нови логистички центар Поште у Батајници.

Стигле су и стране фирме, па је тако регионални центар компаније Орацле Цлоуд отворен у крагујевачком Државном дата центру (ДДЦ), а француски Цапгемини купио је београдски ХДЛ Десигн Хоусе, који се бави дизајнирањем силицијумских чипова.

Једина тема која се поновила у односу на 2022, јесте прича о изградњи дигиталних мрежа у руралним пределима Србије, што је, како је најављено, посао вредан 500 мил ЕУР.

У наставку вам доносимо листу десет инвестиција у области телекомуникација и ИТ које су изазвале највише интересовања наших читалаца.

1. еФактура на клауду, полуаутоматско попуњавање ПДВ пријаве

Министарство финансија расписало је крајем године два тендера за надоградњу система еФактура, који се односе на полуаутоматско прикупљање података за електронско евидентирање ПДВа и на селидбу на клауд. Послови су процењени на око 1,72 милијарде динара укупно (приближно 15 мил ЕУР).

2. Палата науке Београд

Задужбина Миодрага Костића отвориће први центар за истраживање и популаризацију науке у Србији. У Палати науке, у оквиру сарадње са Електротехничким факултетом у Београду, биће 19 истраживачких центара, а овај пројекат подразумева издвајање од 25 мил ЕУР. Осим тога што ће бити први центар ове врсте у нашој земљи, биће и највећи у ширем региону, са простором од 5.500 м2.

Палата науке биће смештена у једној од најлепших зграда у центру Београда, на углу улица Краља Милана и Кнеза Милоша.

3. Погон за дизајнирање и верификацију силицијумских чипова ХДЛ Десигн Хоусе – инвестиције

Француска компанија за пружање пословних и технолошких консултантских услуга Цапгемини, купила је ХДЛ Десигн Хоусе из Србије, која се бави дизајнирањем и верификацијом силицијумских чипова.

Како је наведено у саопштењу француске компаније, ХДЛ Десигн Хоусе, основана 2001. године са седиштем у Београду, водећи је независни провајдер ових услуга у Европи. Цена трансакције није објављена.

4. Градња 3.280 км мреже широкопојасног интернета у селима 85 општина у Србији

Министарство информисања и телекомуникација направило је план да се до краја 2025. године брзи интернет уведе у више од 700 села, чиме ће практично цела Србија бити покривена широкопојасним интернетом, најавио је министар Михаило Јовановић. Тренутна покривеност износи 75% територије земље.

Корак ближе ка том циљу десио се у августу када је расписан позив за пројектовање и грађевинске радове на укупно 3.280 км подземне оптичке мреже (мидмиле) у руралним подручјима у 85 општина Србије. Посао ће се финансирати из кредита ЕБРД. Како је раније најављено, реч је о инвестицији вредној 500 мил ЕУР.

5. Wеб портал информационог система за шуме Србије

МапСофт је пројектовао и имплементирао wеб портал информационог система за шуме Србије – WебФИС, чији су корисници запослени у Управи за шуме, актери из шумског сектора који се баве доношењем одлука, оперативним управљањем и контролом, као и други сектори и институције из домена заштите природе.

У реализацији су коришћени „опен соурце“ софтверски алати који подржавају широко прихваћене међународне и индустријске стандарде из геоматике.

6. Стартуп центар Лесковац

Град Лесковац расписао је у јуну тендер за изградњу Регионалног иновационог стартап центра у том граду, а вредност радова процењена је на 68,3 милиона динара, без ПДВ-а.

Градња је планирана у оквиру комплекса Одсека за пословне студије у Лесковцу, на парцели укупне површине 11.472 м2.

Град Лесковац и Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре потписали су у марту уговор за градњу Регионалног иновационог стартап центра, а тада је наведено да је вредност инвестиције 81,9 милиона динара.

7. Орацле Цлоуд регионални центар у Државном дата центру у Крагујевцу

Регионални центар компаније Орацле Цлоуд отворен је прошле године у крагујевачком Државном дата центру (ДДЦ). Овај глобални ИТ гигант је успоставио први регионални центар у Југоисточној Европи у Државном дата центру у Крагујевцу и почео да пружа своје ИТ клауд услуге корисницима широм света, саопштило је Министарство информисања и телекомуникација.

8. Логистички центар Поште у Батајници

Пошта Србије потписала је у августу меморандум о сарадњи са Мобтел-ПТТ доо и ПМЦ-инжењеринг доо у реализацији пројекта изградње пословно-технолошког објекта за потребе Поште у Батајници.

Како је навео в.д. директор Поште Србије Зоран Ђорђевић, у непосредној близини логистичког центра у Земуну биће изграђен нови логистички центар са мноштвом функционалних хала и могућности.

9. Централни информациони систем за катастар непокретности Београда

Претходну годину обележила је и вест да је Републички геодетски завод увео нови Централни информациони систем за катастар непокретности за територију целог града Београда. Како је саопштено, након више од 20 година и два неуспела покушаја у том периоду, замењен је стари софтвер са новом платформом која значајно унапређује поузданост, ефикасност, сигурност, транспарентност и доступност процеса уписа, преноса и промене власништва над непокретностима и управљање информацијама о непокретностима грађана Србије.

Српски катастар је сада међу првих пет катастарских система у свету – саопштили су из РГЗ.

10. Научно технолошки паркови Чачак, Ниш и Крушевац

Влада Србије потписала је са ЕБРД у јуну уговор за унапређење научне инфраструктуре, изградњу нових научно-технолошких паркова и додатних зграда у постојећим НТП у земљи вредан 80 мил ЕУР. Уговором је обезбеђено 80 мил ЕУР, од чега је 70 мил ЕУР намењено за додатну изградњу научно-технолошких паркова (НТП), док је 10 милиона опредељено за БИО 4 кампус у Београду.

ЕБРД је у септембру расписала тендер за изградњу и проширење научно-технолошких паркова у Чачку, Крушевцу и Нишу.

Представили смо вам 10 инвестиција које су привукле највише пажње наших читалаца када је реч о телекомуникацијама и ИТ. Свакако погледајте комплетну листу ОВДЕ.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.