Негде на пола пута између Тополе и Рудника, у селу Јарменовци још увек пркоси времену и модерним трендовима кафана „Опленачка звезда“, која постоји дуже од чак 100 година и као таква, најстарија је кафана у целој Шумадији.
Кроз све ове године, у њој су се окупљали сви слојеви друштва, била је место где су донесене важне одлуке, али и место где је у сласт ручала и краљевска породица Карађорђевић.
– Ову кафану отворио је мој прадеда 1921. године. То потврђује и документ који је добио да би могао да отвори угоститељски објекат – на њему стоји датум 29. март 1921. Од тада је ова кафана у власништву моје породице, а посао и традиција су се преносили с колена на колено. Посао је наследио мој деда, па отац и сада ја. Надам се да ће мене наследити мој син, тако да ова дуга и лепа традиција буде настављена – каже за РИНУ садашњи власник „Опленачке звезде“ Дане Пантић.
Сваки кутак ове кафане са собом носи неку причу. У њој се налазе предмети од великог историјског значаја, стога би овај објекат слободно могао бити и својеврсни музеј који сећа на нека лепа, прошла времена.
У њој се налазе столице из шездесетих година, чувени карирани столњаци, шпорет насред кафане, виљушка са Солунског фронта и многи други раритети. Све одише миром и носталгијом. Гости ове кафане били су многи виђени људи, али и породица Карађорђевић. Најдражи Пантићима био је Томислав.
– Оно по чему је кафана чувена свакако је домаћа храна. Држимо се одређених стандарда кад је у питању квалитет и од тога не одступамо. Знамо пут намирница, што би се рекло, од њиве и штале па све до наше трпезе. Све је домаће, од проверених произвођача. Печење је овде специјалитет куће, као и погаче из црепуља – додају Пантићи.
Иначе, садашњи власник Дане школовао се у Врњачкој Бањи, али се вратио у своје село, оформио породицу и наставио породични посао.
– Светла града ми ништа не значе, нема лепшег места на свету за мене од Јарменоваца. Када сам преузео посао, додао сам мало новитета у мени, у смислу јела са роштиља, димљеног пауфлека са зачинима, и то је јако лепо прихваћено. Гостију има, кафана лепо ради. Долазе нам и бројни туристи који су за нашу кафану чули из медија. Радимо оно што волимо, своји смо на своме, и нема ништа лепше од тога – поручује Дане.




