„Била би штета да се ЕXПО 2027 не одржи у Београду“

EXPO

Директор предузећа „ЕXПО 2027 Београд“ Душан Боровчанин оценио је да би за нашу земљу било штетно, пре свега због међународног угледа, да прође иницијатива да се специјализована изложба ЕXПО не одржи у Београду 2027. године и додао да су се за учешће већ пријавиле 44 земље.

Боровчанин је то изјавио поводом текста новинарке продукцијске куће Мрежа Маје Дивац која је раније на мрежи Икс упутила позив опозицији да заустави пројекат Експо у Србији, тиме што ће такву иницијативу упутити Бироу те међународне манифестације у Паризу.

Боровчанин је за Тањуг рекао да му је из неколико разлога жао што постоје такве иницијативе.

– Пре свега мислим да је нама као земљи указана огромна част и привилегија да будемо домаћини оваквог догађаја. Подсетићу, у питању је одлука не само међународне организације као једног тела, него су гласале земље чланице. Међународни биро за изложбе се састоји од 184 државе чланице, тако да су практично све земље света дале Србији огромно поверење да постане домаћин оваквог догађаја – рекао је он.

Нагласио је да ЕXПО није ничији лични пројекат већ да се ради о огромном пројекту од значаја за нашу земљу и за све наше грађане.

– С друге стране, за време кандидатуре, истражна мисија Међународног бироа коју су чинили делегати, представници земаља чланица, укључујући и тадашњег председника извршног одбора и генералног секретара, су боравили у посети Србији седам дана и тражили су да се упознају са свим актерима друштва који могу на било који начин да утичу на реализацију пројекта. Разговарали су са свим парламентарним странкама, представницима владајуће коалиције и представницима опозиције и на том састанку је показана недвосмислена спремност свих актера – рекао је он.

Оценио је да је то било добро и значајно у том тренутку и да би тај став требало да постоји и сада.

Велики инвеститори већ спремни

Према његовим речима, представници БИЕ су се осим са политичким чиниоцима у Србији састали и са великим инвеститорима, са приватним и невладиним сектором и тек након тога су поднели извештај извршном комитету, а касније и генералној скупштини која је потврдила да Србија има капацитет да организује ЕXПО.

Говорећи о томе да ли је могуће да се земљи узме већ дато домаћинство, Боровчанин је рекао да се тако нешто још није десило и да се нада да неће ни овога пута.

– То се никада није десило. Постоје, наравно, фактори више силе који нешто промене, па је пре четири, пет година у време највеће светске пандемије која је задесила човечанство у последњих 100 година, светска изложба у Дубаију померена, али није отказана – истакао је он.

Додао је да Међународни биро не даје никакву дозволу или лиценцу за организовање изложбе, него земље чланице, дакле скоро све земље света, доносе одлуку у томе.

За специјализовану изложбу у Београду 2027. године до сада су се пријавиле 44 земље, што је, према оцени саговорника Тањуга, добар резултат с обзиром да је формални процес признавања кандидатуре завршен крајем новембра и тада је почело слање позивница.

– Потврде су дошле из свих крајева света, од европских земаља, земаља Пацифика, Кариба, Африке, Латинске Америке и како време буде пролазило, ми смо убеђени да ће тај број расти. У том периоду су били и божићни и новогодишњи празници, у одређеним земљама били су избори, тако да су 44 земље за овако кратак период јако добар резултат и убеђени смо да ће 120 земаља колико смо претпоставили да ће бити у Београду, стварно бити присутно – рекао је он.

Боровчанин је говорећи о значају међународних изложби, нагласио да оне имају дужу традицију од модерних олимпијских игара и указао да нису релевантне, не би се више одржавале а за кандидате не би аплицирао тако велики број држава.

– У нашем случају то је било пет земаља а исто толико је конкурисало за велики светски ЕXПО 2030. године. Дакле, то су били једни од компетитивнијих процеса ако гледамо неке у последњих неколико година, тако да о значују и релевантност говори податак да је 10 земаља аплицирало за домаћинство ЕXПО 2027. односно 2030. и да то нису ни у ком случају мале, неразвијене земље или земље које из неког, периферног, секундарног разлога желе домаћинство – навео је он.

Додао је да су се за специјализовану изложбу коју је добила Србија кандидовале САД, Шпанија, Аргентина и Тајланд, а за 2030. Саудијска Арабија и Јужна Кореја, Русија, Украјина и Италија, али су због јасних разлога, Русија и Украјина повукле своје кандидатуре.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.