Од кључне је важности да се убрзају процедуре како би се створили неопходни предуслови за почетак изградње реверзилне хидроелектране (РХЕ) Бистрица, изјавила је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић у разговору са представницима делегације Јапанске агенције за међународну сарадњу (ЈИЦА), саопштило је ресорно министарство.
Она је истакла да РХЕ Бистрица представља стратешки најважнији пројекат у енергетском сектору, који ће допринети повећању енергетске сигурности, интеграцији обновљивих извора енергије, као и стварању нових капацитета за складиштење и балансирање енергије.
Додала је да се већ две године сарађује са агенцијом ЈИЦА на припреми пројектно-техничке документације и да је постигнута сагласност о важности испуњавања захтева који су неопходни за овако комплексне пројекте.
„Међутим, такође желимо да реализација пројекта крене што пре, имајући у виду значај ове реверзибилне хидроелектране. Наш циљ је да превазиђемо изазове у вези са завршетком процене пројекта од стране ЈИЦА да би они што пре обезбедили финансирање, а у складу са специфичним захтевима ЈИЦА и њиховим процедурама, на чему ћемо радити у координацији са свим надлежним институцијама. Ту очекујем додатну подршку и ангажовање стручњака ЈИЦА, како би изградња РХЕ Бистрица започела што пре и без одлагања“, рекла је министарка.
„Добра срадња две земље“
Указала је на добро искуство у сарадњи са Јапаном у претходном периоду и нагласила да је за Србију сарадња са партнерима из Јапана веома важна с обзиром на квалитет и препознато међународно искуство у изградњи хидроелектрана.
„Имамо хидроелектране у Србији које користе јапанску технологију, укључујући успешну сарадњу са Тошибом приликом изградње и ревитализације РХЕ Бајина Башта. Имали смо веома успешну посету Јапану и састанке на највишем нивоу који су били изузетно корисни, на којима је истакнута посвећеност и подршка јапанске стране пројекту РХЕ Бистрица”, рекла је она.
Навела је да су у току велике инвестиције у обновљиве изворе енергије и да су неопходни већи капацитети за балансирање и складиштење.
Према њеним речима ове године ће се на мрежи наћи ветроелектрана Костолац и соларна електрана Петка, које гради Електропривреда Србије, док ће до 2028. године бити реализован један од највећих пројеката у Европи у области обновљивих извора енергије – 1 ГW самобалансираних соларних електрана.
„Кроз трогодишњи план аукција обезбедићемо 1.300 МW чисте енергије из соларних и ветроелектрана које ће градити приватни инвеститори. С обзиром на амбицију да до краја деценије постигнемо 45 одсто удела ОИЕ у производњи електричне енергије, а затим и да додатно повећавамо удео, неопходна нам је РХЕ Бистрица како бисмо омогућили интеграцију тих капацитета”, закључила је Ђедовић Хандановић.