Иван Радојичић, стручњак за интернет маркетинг назвао је „генијалном“ кованицу Трампагедон која се нашла на насловној страни „Блица“ рекавши да енергија новог америчког председника Доналда Трампа заиста има тај „елемент природне непогоде“. Он је у разговору за Еуронеwс Јутро објаснио зашто је Трамп имао огромне шансе за победу, иако он то лично није прижељкивао.
„Америка се у овом тренутку суочава са низом проблема које они обједињују под кровном фразом ‘криза трошкова живота’ и његова порука је у том смислу била врло јасна. Порука демократа, колико год мени та идеја била дража, није била таква. Он је гађао право у мету управо онај део становништва за које је економија управо то – колико кошта јаје у супермаркету и зашто шест јагода коштају седам долара?“
Како каже, идеја пласирања Доналда Трампа као некога ко инхерентно разуме бизнис, чињеница да својим дугим говорима може да држи пажњу сатима, као и његово присуство на интернету, били су кључни фактори за придобијање нове демографије.
„Аналитичари који деценијама прате америчке изборе не могу да се начуде у којој мери је он однео победу у државама које нису биле његова примарна демографија, нити су се сматрале везаним за републиканце“
Премда је Камала експертски водила кампању и била надмоћнија у дебати са Трампом, Радојичић истиче да њена соло порука није била толико јака.
„Мислим да је појављивање Доналда Трампа у америчкој политици заувек променило начин на који ће се тамо супротстављати кандидати. Медијска слика је заувек остала промењена и вуче све политичке фигуре ка том кликбејту, ка томе да њихова изјава постане вирална. Јесте и Камала на крају посегла том модусу, али мислим да је у ретроспективи то више читано као слабост и као нека врста панике, која је можда додатно мотивисала одређене бираче да оду у другом правцу“, додаје Радојичић.
Ипак, додаје и да је велики део Трамповог успеха на изборима и својеврсни показатељ у којој мери та многољудна и по много чему прогресивна нација, и даље није спремна да је води жена.
„То је тужно на много нивоа, али опет с друге стране мислим да је за демократе боље да некако приступе са јаснијом идејом како ће сутра изгледати живот у Америци. Ово је била гомила набацаних идеја које су добре и инспиративне, али не решавају оно што је тамо највећи проблем. Трамп који можда има ограниченију визију којим методама би поправио живот, залегао је на ту идеју да он то разуме и да ће на томе радити, док ће за оно што не зна питати неког другог“, закључује Радојичић.