Кина је истакла да су трговински преговори са САД важан корак ка премошћавању јаза, али да је за излаз из глобалних трговинских превирања потребан мултилатерализам.
Кинеска мисија при Светској трговинској организацији (СТО) саопштила је на дводневном састанку Генералног савета СТО у Женеви да би се на тај начин најлакше пронашао излаз из тренутне ситуације, преноси агенција „Реутерс“.
Кина је на седници Савета СТО позвала земље чланице да стабилизују трговинске односе и учврсте трговинске мере у складу с правилима СТО.
„Унилатералне тарифе и претња ‘реципрочним царинама’ су као доливање уља на ватру, што је једноставно погрешно“, навела је кинеска мисија при СТО.
Пекинг истиче да „отворен, стабилан и на правилима заснован међународни економски и трговински поредак служи заједничким интересима свих“.
САД су позвале чланице да се позабаве „неуспесима у комерцијалним односима који су изазвали огромне трговинске дефиците“, као и да хитно реформишу систем СТО.
„Мултилатерални трговински систем, како је тренутно изграђен, није био у стању да одговори на озбиљне изазове с којима се суочава“, наводи се у америчком саопштењу.
Додаје се да чланице СТО нису радиле на озбиљним трговинским неравнотежама и нетржишним политикама, које се описују као супротне принципима СТО.
Агенција „Реутерс“ напомиње да је 47 чланова СТО подржало изјаву коју су на састанку предложили Сингапур и Швајцарска, чиме је потврђена посвећеност подршци мултилатералном трговинском систему заснованом на правилима.
Кина и десетине других земаља биле су погођене низом такозваних реципрочних царина које је амерички председник Доналд Трамп најавио у априлу, пре него што су 12. маја вођени разговори између два главна светска економска ривала у циљу ублажавања тензија око трговинске неравнотеже.
Вашингтон и Пекинг објавили су тада трговинско примирје, при чему су САД смањиле додатне царине наметнуте Кини на 30 одсто (са 145 одсто), док је Кина снизила своје намете на 10 одсто (са 125 одсто).




