Ла Ниња је мртва, а Ел Нињо још није ни на помолу: Шта за свет значи неутрална фаза климатских циклуса

Poplava

Ла Ниња – природни климатски образац који утиче на метеоролошке услове широм света – појавила се на почетку ове године, али је имала врло кратак и необичан рок трајања.

Атмосфера је први пут почела да поприма карактеристике Ла Ниње прошле јесени, али се океан у области тропског Пацифика није довољно охладио све до краја године, што је одложило њен долазак. Када су се услови коначно створили, задржали су се само неколико месеци.

Сада ни Ла Ниња, ни њој супротстављени феномен Ел Нињо нису присутни, а према новом извештају Националне океанске и атмосферске администрације САД, започела је такозвана неутрална фаза, која би требало да траје све до ране јесени.

Супротне фазе климатског феномена

Ла Ниња је фаза феномена климатског система званог Ел Нињо – јужна осцилација. Има две супротне фазе – Ел Нињо и Ла Ниња – и обе значајно мењају временске прилике широм планете.

Ла Ниња настаје када температуре морске површине у централном и источном делу Тихог океана падну испод просека. Током Ла Ниње, уобичајени ветрови који дувају од истока ка западу постају јачи и гурају топлије воде даље на запад. С друге стране када је земља под утицајем Ел Ниња ти ветрови слабе или дувају у супротном смеру и шаљу топлу воду на површини ка истоку.

И Ла Нињо и Ла Ниња могу имати широк утицај на глобалне временске обрасце, укључујући и оне у Европи, иако ти утицаји могу значајно варирати у зависности од удаљености од Пацифика.

Метеоролози помно прате ове промене, јер су оне чиниоци који значајно утичу на глобално време и углавном су доследне и предвидљиве.
Они тврде да смрт Ла Ниње не значи да је атмосфера „успавана“, јер су неки њени трагови и даље присутни, али ограничени трајањем и јачином.

Ова илустрација приказује услове који доводе до метеоролошког феномена познатог као Ла Ниња. То је хладна фаза Ел Нињо Јужне осцилације, познате и као ЕНСО циклус, која директно утиче на расподелу падавина у тропима и може имати снажан утицај на временске прилике широм света. Под утицајем Ла Ниње појачане падавине погађају централни и западни екваторијални Пацифик, док Јужна Америка постаје сушнија и хладнија.
„Врло је тешко прецизно одредити колико дуго и до које мере би дух Ла Ниње могао да траје“, каже за ЦНН Мишел Л’Еро, климатолошкиња америчког Центра за предвиђање климе.

Како ће изгледати наредни период

Мишљења научника су подељена у погледу тога како ће смрт Ла Ниње и неутрални период утицати на предстојећу сезону урагана на Атлантику, која почиње у јуну, а врхунац достиже између августа и октобра.

Ла Ниња обично доводи до много активније сезоне урагана, док је Ел Нињо ублажава, али има примера и да се десило супротно, као што је то био случај 2023.

Метеоролози морају да узму у обзир и друге утицаје, јер оба феномена тренутно изостају. Оно што свакако утиче на интензитет развоја урагана су топлота океана и загревање планете због загађења фосилним горивима, па тако једна група стручњака сматра да је пред нама буран период.

Океани се веома споро хладе, нарочито због тога што око 90 процената вишка топлоте коју произведе сагоревање фосилних горива, остаје у њима. Температуре океана биле су на рекордном нивоу 2023. и 2024. године.

Најновије прогнозе са Центра за предвиђање климе показују да ће током остатка пролећа и у лето температуре поново бити изнад просека. То значи да северну полулопту поново чекају екстремни таласи врућине, суше, али и непредвидљиве олује.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.