Макрон: Ако Европа остане биљојед, онда ће месождери победити

Makron

Европа више не може бити светски „биљојед“ након реизбора Доналда Трампа за председника САД, сматра француски председник Емануел Макрон. Уместо тога, предлаже да постане „сваштојед“.

Коментари француског лидера уследили су дан након што је Трамп однео убедљиву победу на америчким председничким изборима, што је изазвало забринутост да би он могао да умањи учешће Вашингтона у НАТО-у, приморавајући европске земље да повећају трошкове одбране, пише Политицо.

Макрон је познат као најгласнији европски заговорник идеје да ЕУ постане независнија од трговинских ривала попут Кине и Сједињених Држава у свему, од одбране и безбедности до најсавременијих технологија.

„За мене је то једноставно. Свет чине биљоједи и месождери. Ако одлучимо да останемо биљоједи, онда ће месождери победити и ми ћемо бити тржиште за њих“, рекао је он европским лидерима током скупа у Будимпешти.

Макроново лидерство у оквиру Европске уније претрпело је ударац након ванредних избора које је расписао раније ове године, а последњих дана покушао је да се репозиционира као мост ЕУ ка САД. Био је један од првих лидера који је честитао Трампу у среду.

„Мислим да бисмо, у најмању руку, требали изабрати да постанемо сваштоједи. Не желим да будем агресиван, само да знамо како да се бранимо по свим овим тачкама“, казао је он.

Један неименовани дипломата ЕУ у Будимпешти рекао је за Политицо да би Трампова победа француском лидеру могла дати нови „разлог за постојање“, у улози главног навијача храбрије, независније Европску уније, када је реч о трговини и безбедности.

Иако француски лидер није именовао земље, Европа се суочава са потенцијалним трговинским ратовима на два фронта, са САД и са Кином. Европска комисија је увела царине на кинеска електрична возила и суочила се са потенцијалним проблемима са Вашингтоном ако Трамп испуни претње да ће увести царине на робу из ЕУ.

„Ми [у Европи] мислимо да своју геополитику треба да делегирамо Сједињеним Америчким Државама, да свој дуг треба да делегирамо нашим кинеским клијентима, да треба да делегирамо нашу технолошку иновацију америчким компанијама. То није најбоља идеја“, рекао је дипломата.

Лидери ЕУ и највиши званичници, укључујући председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен, инсистирали су у Будимпешти на потреби да Европа преузме одговорност за безбедност и одбрану, као и да подржи Украјину против руске агресије.

Обраћајући се малој групи новинара у Будимпешти, мађарски министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да је исход избора у САД променио статус кво о Украјини.

„Европа мора да размисли. Ако ми поставите теоретско питање да ли би Европа по том питању могла да замени САД, рекао бих да очигледно не би. Исход председничких избора у САД ствара потпуно нову реалност, не само у Европи већ и у свету“, рекао је он.

Други лидери ЕУ желе да пошаљу поруку континуиране подршке Кијеву током састанка, чији је домаћин мађарски премијер Виктор Орбан, а на ком је присутан и украјински председник Володимир Зеленски, изјавиле су две дипломате ЕУ.

Али нису сви били одушевљени Макроновим позивима на јединство.

„Он каже јединство, али то значи француско јединство. Ако то значи подизање покретних мостова и затварање прозора, не хвала. Желимо да останемо отворени за трансатлантске односе“, рекао је један од двојице поменутих дипломата, који није био импресиониран Макроновим говором.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.