Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић изјавила је да је Србија направила велику успех тим што је успела да добије „Српско острво“ на Веб самиту у Лисабону, који важи за највећи светски технолошки скуп.
Она је то рекла за Тањуг том скупу, где је уз подршку Привредне коморе Србије и Србије организовано наступило 60 најбољих стартап компанија и истакла да за само годину дана Србија већ има своје „острво“‘ на заиста највећом окупљању ИТ компанија, пре свега стартап екосистема на свету.
„Овде можете да видите иза мене заиста јако пуно младих људи, оснивача стартап компанија. Видимо младе компаније, али такође видимо и оне најуспешније које су успеле своје стартап компаније да доведу до вредности од чак неколико милијарди долара“, истакла је Беговићева која заједно са председником ПКС Марком Чадежом предводи нашу делегацију од око 400 чланова.
Истакла је да је делегација Србије ту да би подржала наше стартап компаније.
„Двадесетпет одсто стартап компанија од тих 800 које данас имамо у Србији имају вредност од око милион долара. Ми желимо сада да њихову вредност подигнемо на пет и на 10 милиона долара. За то су нам потребни инвеститори, за то је потребно ново знање овим стартап компанијама које ће добити баш на оваквим окупљањима, у сусретима са различитим стартапима који су развијени од њих, у сусретима и могућностима да представе свој производ неким инвеститорима или можда великим компанијама и на тај начин да скрену пажњу на своју компанију. Тако да мислим да је ово фантастична прилика“, рекла је министарка.
Додала је да имамо 60 компанија на Веб самиту, од којих 24 имају константну поставку током Веб самита.
„И имаће заиста шансу да се прикажу у најбољем светлу и привуку неке додатне инвестиције“, навела је Беговићева.
„То су различита ИТ решења у неким областима, од комуникације са кућним љубимцима до неких решења које можемо користити у свакодневном животу. Ми имамо заиста снажну ИТ индустрију, то је наш највећи извозни потенцијал који достиже већ ове године више од четири милијарде евра и даље расте“, нагласила је Беговићева.
Каже да је битно да повећамо број стартап компанија, јер оне стварају високо плаћене послове које захтевају и високо образоване људе.
„Људе с добрим идејама, али и људе са знањем. Самим тим што смо у последњих четири године подигли број људи који се запошљавају односно који раде у стартап компанијама са 2.000 на преко 7.000, значи нових 5.000 људи је нашло своју шансу у Србији да граде каријеру као било где у свету. И зато је јако битно да овај екосистем расте, да га ми као држава подржимо“, рекла је Беговићева.
Додаје да је управо учеше на самиту један од начина, поред законске регулативе и инвестиција у инфраструктуру као што су научно-текнолошки паркови, иновациони фонд и друго.
„Да им дамо шансу да што дуже остану на нашем тржишту и да што пре изађу на глобално тржиште. Тако ћемо повећати вредност и стартап компанија, али и наше свеукупне економије“, казала је Беговићева за Тањуг.