Министарка Ђедовић објаснила на седници: Ево ко је отворио врата рударењу – све је јасно

Dubravka Đedović

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић изјавила је да би забрана ископавања литијума, која се предлаже законом о рударству и геолошким истраживањима о коме се данас расправља у Скупштини Србије значила да тржиште Србије није отворено, а није ни слободно и да не постоји слобода предузетништва, као ни тржишне привреде.

Она је говорећи у Скупштини Србије рекла да Влада Србије предлаже Народној скупштини да овај предлог не прихвати из више разлога.

– Пре свега, свака одговорна држава настоји да обезбеди заштиту лежишта критичних-стратешких минералних сировина и подстиче дугорочна одржива решења за превазилажење социјалних, еколошких и геополитичких изазова у вези са несташицом минералних сировина односно да улаже максималне напоре да се одржи стабилним ланац њиховог снабдевања. Руде бора и литијума то свакако јесу – рекла је она.

Додала је да су критичне минералне сировине неопходне за зелену енергетску транзицију, борбу против климатских промена и очување планете, за развој савремених технологија, мобилне телефоне, рачунара, вештачку интелигенцију, соларне панеле, ветрогенераторе.

Потражња за њима расте свакога дана и земље које располажу овим сировинама се утркују да искористе своје доминантне позиције у глобалним ланцима снабдевања да би стекле међународну конкурентску предност и боље се позиционирале у геополитичким односима у свету.

– Критичне и стратешке минералне сировине ће бити од виталног значаја за друштво и рударску индустрију у наредних 30 година, а самим тим и од виталног значаја за развој привреде Србије – рекла је она.

Оценила је да би овом забраном компаније, а чија је делатност ископавање литијума, без разумног оправдања биле стављене у лошији положај од осталих компанија које се баве рударском делатношћу и да би улагања која су већ извршена у овој области била потпуно обесмишљена.

Према њеним речима, Србија би сигурно била обавезна да надокнади сву штету која је за инвеститоре настала услед било ког кршења права и начела.

Она је осврћући се на излагању народне посланице Данијеле Несторовић, која је образлагала предлог закона рекла да се чуло доста о историјатима и о делатностима компаније, пре свега Рио Тинта али да се није ништа чуло у вези са овом компанијом када је у питању њено деловање у Србији.

– Оно што смо чули је да не би они дошли у Србију да им нису широм била отворена врата. То смо чули. Хајде да видимо ко је отворио та врата широм а и како су они уопште и зашто дошли у Србију. Такође смо чули да су од почетка радили недовољно транспарентно. Од почетка, од тада када су дошли у Србију. Па да ли то значи да ви оптужујете ваше партнере из опозиције који су потписали овај предлог закона, заправо 86 њих – упитала је министарка.

Истакла је да је Рио Сава дошла као представник Рио Тинта 2001. године у време владе Зорана Ђинђића и да је прву дозволу за извођење геолошких истраживања у Лозници добила 2004. године када је премијер Србије био Војислав Коштуница из Демократске странке Србије, а наследници те странке су, како је рекла, данас потписници предлога овог закона.

Министарка Ђедовић објаснила на седници: Ево ко је отворио врата рударењу – све је јасно
Профимедиа
Другу дозволу Рио Сава добија 2005. којом се одобрава истраживање у оквиру проширених граница, када је председник Србије Борис Тадић, директор Народне канцеларије председника Србије Драган Ђилас, а премијер Војислав Коштуница.

Према њеним речима, трећом дозволом 2005. одобрено је извођење геолошких истраживања на територији општине Лозница, такође за време Бориса Тадића и Коштунице а четвртом из 2007. одобравају се нова истражна поља, када је председник Србије и даље Борис Тадић.

– Пета дозвола је издата 2008. године за наставак геолошких истраживања на још девет поља, министар рударства и енергетике је тада био Александар Поповић из ДШ-а, а председник Републике и даље Борис Тадић. ДШ је сада потписао овај предлог којим траже забрану ископавања литијума, а за време њиховог мандата је Рио Сава добијала дозволе – рекла је она.

Додала је да је шеста дозвола издата 2008. и њоме су одобрена додатна истраживања за време премијера Мирка Цветковића, председника Бориса Тадића, седма 2009 за нових осам истражних тачака за време Владе Мирка Цветковића и Оливера Дулића, као министра за заштиту животне средине и просторног планирања

– Осма дозвола издата је 2011. за нове истражне тачке, а девета 2012. и њиме се одобрава извођење радова да се бор и литијум испитују у Јадру, у лежиштима већих обима – рекла је она.

Указала је да се готово сви аргументи у Предлогу измена закона, на основу којих се тражи забрана експолатације литијума и бора, односе на прераду, а не на ископавање литјума, па је нејасно чиме се аргументује захтев за забрану рударења.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.