Министарство привреде расписало је два јавна позива, за Програм подршке малим предузећима за набавку опреме и за доделу бесповратних средстава Програма развојна шанса – линија за прерађивачку индустрију у 2024. години.
Како је саопштено, Програм развојна шанса – линија за прерађивачку индустрију у 2024. години, министарство спроводи у сарадњи са Развојном агенцијом Србије и Банком Поштанском Штедионицом А. Д. Београд.
Путем овог Програма, Министарство привреде додељује бесповратна средства микро, малим и средњим предузећима, предузетницима и задругама за набавку опреме, некретнина, постројења и опреме за унапређење енергетске ефикасности и еколошких аспеката производње.
„Привредни субјекти могу остварити право на доделу бесповратних средстава у износу до 50 одсто од нето вредности инвестиционог улагања. Минимална сопствена средства привредног субјекта који подноси захтев износе пет одсто од укупне нето вредности инвестиционог улагања, док ће остатак бити обезбеђен из кредита пословне банке“, наводи се у саопштењу.
Укупна средства за реализацију овог програма, која су обезбеђена из државног буџета износе 600 милиона динара.
Издвојено 800 милиона евра за други конкурс
Јавни позив је отворен док се расположива средства не утроше, а најкасније до 31. маја 2025. године.
Други јавни позив, Програм подршке малим предузећима за набавку опреме, намењен је малим и микро предузећима и предузетницима, као и задругама.
За реализацију овог програма из буџета Србије опредељена су средства у износу од 800 милиона динара.
У сарадњи државе са банкама и лизинг компанијама, привредним субјектима су омогућени повољни кредити и бесповратна средства.
Сви заинтересовани привредни субјекти захтев за бесповратну помоћ подносе заједно са кредитним захтевом у једној од банака или лизинг компанија који су партнери на програму, што су банке Поштанска штедионица, ОТП, Процредит, НЛБ, АИК, Халк, Интеса, Еуробанк директна, као и Интеса леасинг, ОТП леасинг и Ерсте леасинг.
Министарство кроз програм суфинансира набавку нове производне опреме и опреме директно укључене у процес производње размењивих добара и извођење грађевинских радова у износу до 50 одсто нето вредности опреме, док се 45 одсто финансира из кредита банака или лизинг компанија, а пет одсто је учешће самог привредног субјекта.
Месаровић: Један од највећих импулса ка малом сектору
Јавни позив је отворен док се расположива средства не утроше, а најкасније до краја године. Министарка привреде Адријана Месаровић у интервјуу за Тањуг раније је најавила ове помоћи министарства, наводећи да ће програми бити један од највећих импулса ка малом сектору.
„До уторка пуштамо два велика програма – што је укупно до сада десет. Они ће представљати вероватно један од највећих импулса ка малом сектору“, рекла је Месаровић. Она је истакла да у Србији послује око 340.000 предузетника, а да према статистици у просеку бар два члана породице живе од једног предузетника.
„Тако да долазимо до бројке од скоро 700.000 наших суграђана који живе од малих послова и апсолутно мислим да фокус Министарства привреде мора бити и ка малом сектору“, нагласила је Месаровић.
Месаровић додаје да Министарство привреде ради на сету нових програма који ће бити представљени најкасније до јесени, са фокусом на извозно оријентисане активности.