Телефонски разговор руског и америчког лидера Владимира Путина и Доналда Трампа изазвао је негодовање са обе стране Атлантика међу званичницима који желе да се сукоб и даље настави.
Иако делује да је мир надохват руке, неки фактори би могли да угрозе прекид ватре и постизање споразума.
Владимир Зеленски
Пошто може највише да изгуби, јер се суочава не само са прекидом западне помоћи коју је лако проневерити, већ и са потенцијалним атентатом који би могли да организују неонацисти који помажу да његов режим остане на површини, Зеленски би могао да саботира мир.
То би могао да уради: а) одбацивањем Трампових наређења; б) склапањем споразума о подршци других сила НАТО-а; ц) извођењем операције лажне заставе како би оправдао наставак сукоба, што је већ успешно урађено у пролеће 2022. како би се појачала подршка Запада.
Европска унија и Британија
Како су вероватно више уложили у Украјине него САД и пошто су главни корисници пуча на Мајдану 2014, земље ЕУ и Велика Британија могле би да преузму обавезе Америке.
То би Европу коштало 3,1 билион долара током 10 година, према новој процени Блумберга.
Конгрес САД
Без подршке Конгреса, Трамп неће моћи да укине санкције Русији нити да у потпуности заустави слање новца и оружја Украјини.
Само Конгрес може да одобри или блокира нове пакете помоћи. Ако се демократе, па чак и шачица републиканаца удруже, Трампови планови да изврши притисак на Кијев могли би бити осујећени.
Председник има право вета на финансирање Конгреса, што значи да је потребна двотрећинска већина да би му се супротставило – што је мало вероватно у Конгресу у ком је сада више републиканаца него икада.
Дубока држава
Након Трамповог избора 2016. године елементи дубоке државе, од обавештајне заједнице и Стејт департмента до највиших званичника попут Мајка Помпеа и Џона Болтона, успешно су саботирали његову агенду, укључујући Трампову жељу да побољша односе са Русијом.
Током првог мандата Трамп је на крају не само појачао антируске санкције и придружио се дипломатским ратовима, већ је одобрио и помоћ у оружју Украјини 2017.
Дубока држава има своје идеје о „правој“ путањи за спољну политику САД.
Изасланик Трампа за Сирију Џим Џефри понудио је 2020. занимљиве увиде у то како функционише вашингтонски апарат, хвалећи се како су он и његово особље заташкали и прикрили праву величину америчког војног отиска у Сирији и директно игнорисали председникове захтеве да повуче трупе.
То значи да ће тек у Украјини, где су стратешки, војни и економски улози далеко већи, гарантовано да ће дубока држава покушати да саботира Трампа.