У Будимпешти је одржан пети по реду самит Европске политичке заједнице, чији је домаћин премијер Мађарске, Виктор Орбан. На самиту је учествовало 42 шефа држава и влада земаља Европске уније, као и кандидата за чланство, али и других држава које се граниче са Европском унијом.
Управо је домаћин самита Виктор Орбан виђен као предводник Европе у контактима са Доналдом Трампом, са којим се више пута састао током предизборне кампање у САД.
Његову улогу, али и став да је он „улазница за боље односе Европе и САД“, за Еуронеwс Србија су коментарисали Марко Тодоровић из Центра за европске политике и Петар Милутиновић из Института за европске студије.
Тодоровић: Трампова политика је ближа Орбану, а други лидери не деле исте погледе
Тодоровић каже да уколико Орбан буде кооперативан у односу са осталим лидерима ЕУ могуће је да управо буде спона између америчког председника и Европе.
„За разлику од већине других европских лидера који су јасно подржали Камалу Харис у предизборној кампањи, Орбан је од самог почетка био врло јасно на страни Трампа и дефинитивно је та Трампова политика нешто што је ближе Орбану. У том смислу можда можемо да кажемо да Орбан може да буде некакава врста канала комуникације између Европске уније и Сједињених Америчких Држава са друге стране. Међутим, то је доста, да кажемо, условно речено, јер знамо да Орбан није баш омиљен у већини држава чланица Европске уније, да већина лидера не дели његове ставове, тако да у случају да Орбан буде кооперативан и да може да са свима у оквиру Европске уније прво разговара, онда може бити једна врста улазнице за боље односе са Сједињеним америчким државама“, сматра Тодоровић.
А када је реч о Украјини, председник Володимир Зеленски истакао је да је Украјини неопходна довољна количина наоружања, а не подршка у преговорима са Русијом.
На питање колико је оправдан страх Зеленског да ће и Трампова администрација другачије да поступа по питању финансирања Украјине, Тодоровић каже да бригу Украјини доноси став Трампа да је заинтересован за прекид рата у тој земљи.
„Врло је извесно да ће доћи до мањег давање новца Украјини од стране будуће администрације. Свакако то би се вероватно десило и да је Камала победила, али свакако у овом случају та разлика ће бити још израженија. И поготово тај политички момент где је Трамп заинтересован за прекид рата у Украјини, без обзира на то какве то посладице дугорочно може да има по стабилност и Украјине и Европе, сама та чињеница доноси бригу за садашњу власт у Украјини“, каже он и додаје:
„Дакле, с једне стране, наравно да је добро да се заврши рат и наравно да већина украјинских грађана жели то што пре, али с друге стране, украјински грађани су такође доста забринути да некакво решење у коме Русија не би била поражена и тај некакав мир који, како они кажу, није праведан, може резултирати наставком агресије кроз неколико година. А о томе брину не само грађани Украјине, него и грађани многих других земаља на истоку Европе, дакле, од земаља Балтика преко Молдавије, Грузије, тако да не сматрају баш сви да је крај рата по сваку цену најбоље решење за Европу“, закључује он.
Виктор Орбан је рекао да „морају да се пронађу начини да се мир врати у Европу“. Трамп је раније говорио да би за један дан решио сукоб у Украјини, а на питање на које начине очекује да ће се ићи ка том миру, Милутиновић одговара да са Трампом можемо да очекујемо велике промене на међународној сцени.
„Доналд Трамп је потврдио да је отворен коначно за разговоре са Владимиром Путином. То је нешто што је заиста индикативно, што је ново, што до сада нисмо имали са демократама, али и са Доналдом Трампом можемо да очекујемо велике промене на међународној сцени“, каже Милутиновић и додаје:
„Путин је подржао Камалу Харис, што је врло интересантно и врло индикативно, али он је у ствари радио на њену штету, а у корист Трампа. И врло је био стратешки оријентисан у том случају, и остварио је заправо оне своје циљеве, према којима је Доналд Трамп победио, а да притом није било формалног мешања од стране Владимира Путина у америчке изборе, што није била ситуација, рецимо, 2016. године. Дакле, ви сте имали оптужбе да се Руси мешају у те изборе и да ви не можете да очекујете да ће ти избори бити легитимни. У овом случају они јесу легитимни, јер овде сада више немате мешање Руске Федерације нити њихових званичника у ове изборе. С друге стране, Доналд Трамп је потпуно отворен био када је рекао да ће доћи до преговора са Путином и очекујемо да ће бити неки вид примирја које ће бити на неко одређено време договорено“, каже он.
Он додаје и то да Европи преостаје то да следи Орбанову паролу да Европа мора да изгради заједничке одбрамбене снаге.
„Сада колико дуго ће то трајати, то би требало да се договоре стране, али оваква ситуација са Доналдом Трампом и са републиканцима у Сенату може да значи мање подршке за Украјину и онда отуда Орбанова парола да Европа, а потенцијално и Србија, надамо се да ће се то сутра десити, буде заправо део тих заједничких одбрамбених снага Европе које би требало да самостално и аутономно учествују у изградњи једног геополитичког положаја Европске уније, која ће сутра онда моћи да прогута Украјину, макар један њен део“, сматра Милутиновић.
Гостовање Марка Тодоровића и Петра Милутиновића у целости погледајте у видео прилогу на почетку текста.