Откриће да су највиши државни безбедносни званичници случајно поделили ратне планове са новинаром на платформи за дописивање Сигнал шокирало је Вашингтон у понедељак, чак и пре него што се знао садржај дописивања.
У разговору, који је организовао саветник за националну безбедност Мајк Волц, који је грешком у њега укључио и главног уредника америчког магазина „Атлантика“ Џефрија Голдберга, изнети су ставови чланова Трампове администрације о бомбардовању Хута, милитантну групу са седиштем у Јемену која гађа комерцијалне бродове у Црвеном мору.
Текстуалне поруке су укључивале размену различитих мишљења која се ретко износе у јавност и лакомислено занемаривање поверљивих информација. У наставку набрајамо пет највећих открића из преписке.
1) Венс је био против бомбардовања Хута
Изгледало је да потпредседник САД Џеј Ди Венс оклева да настави кампању бомбардовања групе коју подржава Иран.
– Три процента америчке трговине пролази кроз Суецки канал, а 40 одсто европске трговине пролази кроз њега. Постоји реалан ризик да јавност ово не разуме или зашто је то неопходно – написао је он.
2) Венс мисли да Трамп „не схвата“
Венс је такође сугерисао да председник Америке Доналд Трамп није у потпуности разумео улог или поруке које шаље кампања бомбардовања Хута.
– Нисам сигуран да је председник свестан колико је то недоследно са његовом поруком Европи у овом тренутку – рекао је Венс, изражавајући забринутост да ће напади повећати цену нафте.
– Постоји додатни ризик да дође до умереног или озбиљног скока цена нафте. Вољан сам да подржим консензус тима и задржим ове бриге за себе. Али постоји јак аргумент да се ово одложи за месец дана, да се размењују поруке о томе зашто је то важно, да се види где је економија, итд. – казао је Венс.
3) Лидери националне безбедности вероватно су делили поверљиве информације
Шеф ЦИА Џон Ретклиф, или неко од његовог особља ко је говорио у његово име, послао је поруку коју је Голдберг није хето да штампа рекавши да „садржи информације које би се могле протумачити као повезане са стварним и тренутним обавештајним операцијама“.
Секретар одбране Пит Хегсет такође је поделио са групом друге вероватно поверљиве информације.
ПрофимедиаЏон Ретклиф
– Хегсетова порука садржала је оперативне детаље о предстојећим нападима на Јемен, укључујући информације о циљевима, оружју које ће САД користити и редоследу напада – рекао је Голдберг.
4) Администрација је огорчена на Европу
Венс и Хегсет су били јасни у погледу своје ненаклоности према европским савезницима.
– Једноставно мрзим што поново спашавам Европу – написао је Венс.
Кроз Црвено море, где Хути нападају комерцијалне бродове, пролази више европске робе него америчке.
– Потпуно делим ваше гнушање према европском бесплатном товару. То је патетично – одговорио је Хегсет, показујући да негодовање администрације због неких од најближих савезника Америке није празна прича.
Није поменуто да Уједињено Краљевство користи своје авионе за допуњавање горива како би помогло у одржавању америчких авиона изнад Јемена. Велика Британија, Француска и други савезници у НАТО-у такође имају ратне бродове у Црвеном мору који прате комерцијалне бродове и обарају дронове и пројектиле Хута.
Емотиконима у рат
Валц је на почетне успешне нападе одговорио, према Голдбергу, са „три емотикона: песница, америчка застава и ватра“.
Државни секретар Марко Рубио и шефица кабинета Беле куће Сузи Вајлс изразили су поруке подршке, рекао је он. Стив Виткоф, специјални изасланик за Блиски исток, „одговорио је са пет емоџија: две руке које се моле, савијени бицепс и две америчке заставе“.
Венс је на Хегсетове новости о бомбама одговорио, „Молићу се за победу“, а још два учесника ћаскања додала су емотиконе који се моле.