Представници Фудбалског савеза Србије, Заједнице фудбалских клубова Суперлиге и Прве лиге Србије одржали су данас састанак са представницима клубова Суперлиге и Прве лиге Србије на којем је представљен предлог реформи професионалних система такмичења и система такмичења млађих категорија.
Како се наводи у саопштењу ФСС, председник Заједнице Драгољуб Збиљић руководио је састанком, а генерални сектретар ФСС Бранко Радујко је присутнима представио све промене које их очекују од сезоне 2026/2027 у вези са предлогом промене система и смањења броја клубова у такмичењима.
„Констатовано је да је актуелни систем такмичења у досадашњој примени испунио сврху свог увођења и да у складу са стратегијом ФСС, промена система такмичења и смањење броја клубова представља наредну фазу развоја професионалног фудбала која подразумева концентрацију квалитета у обе професионалне лиге у спортском, инфраструктурном, организационом и пословном смислу“, поручено је из ФСС.
Додаје се и да је у изради модела промене система такмичења, радна група ФСС и Заједнице користила анализе УЕФА и компаније “Хyперцубе“, које су између осталог показале тренд опадања квалитета и заступљености домаћих играча у средњим и најбољим лигама као и врло низак конкурентски баланс, како међу клубовима, тако и у поређењу са осталим лигама Европе.
„Најбитнији разлози за промену система су концентрација квалитетних клубова на највишем нивоу, повећање броја квалитетних утакмица, подизање конкурентности и такмичарског узбуђења, изражен такмичарски карактер утакмица, успостављање јаког такмичарског баланса међу клубовима, остваривање пуне регуларности, смањење ‘безбедних позиција’, повећање ‘значајних позиција’, стварање оптималног броја такмичарских кола, игра на квалитетним инфраструктурним објектима, подизање критеријума лиценцирања и повећање прихода из такмичења“, саопштено је из Савеза.
Истиче се и да је, како би се постепено дошло до циља предвиђеног стратегијом ФСС, предложено да се Суперлига Србије од сезоне 2026/2027 смањи на 12 клубова, а да Прва лига Србије остане са 16 клубова по садашњем систему такмичења, уз континуирано даље праћење резултата ових измена.
Методологија по којој ће измене бити спроведене је следећа: у свим лигама у сезони 2025/2026 задржава се постојећи систем такмичења, а на крају сезоне из Суперлиге Србије испада петопласирани последњепласираних клубова (клубови који су заузели 16, 15, 14, 13. и 12. место на табели), док 11-пласирани клуб игра две баражне утакмице са другопласираним клубом из Прве лиге Србије.
На крају сезоне 2025/2026 из Прве лиге Србије испада шест последњепласираних клубова (клубови који су заузели 16, 15, 14, 13, 12. и 11. место на табели), док у Прву лигу Србије улазе два клуба победника баражног финала првака Српских лига, наводи се из ФСС.
Састав Суперлиге Србије у сезони 2026/2027 чиниће 12 клубова и то: 10 првопласираних клубова из сезоне 2025/2026, првопласирани клуб из Прве лиге Србија на крају сезоне 2025/2026, клуб победник баража између 11-пласираног из Суперлиге и другопласираног из Прве лиге Србије.
Састав Прве лиге Србије у сезони 2026/2027 чиниће 16 клубова и то: пет клубова који су испали из Суперлиге Србије на крају сезоне 2025/2026, један клуб који је поражен у баражу између 11-пласираног из Супер лиге и другопласираног из Прве лиге Србије, осам клубова из Прве лиге Србије, пласираних од 3. до 10. места на крају сезоне 2025/2026, два клуба победника баражног финала Српских лига на крају сезоне 2025/2026.
Систем такмичења са 12 клубова у сезони 2026/2027 биће организован на следећи начин: три фазе система: 1. фаза – 22 кола (прелиминарна), 2. фаза – 10 кола (финална), 3. фаза – 2 кола, куп систем – доигравање за једно место у УЕФА такмичењу и бараж.
Прелиминарна фаза: 12 клубова, двокружни бод систем „свако са сваким“, 22 утакмице сваки клуб.
Финална фаза: клубови се деле у две групе, А и Б.
А група, од 1. до 6. места (Плеј-оф), а Б група, од 7. до 12. места (Плеј-аут).
У обе групе игра се двокружни бод систем „свако са сваким“, 10 утакмица сваки клуб, бодови и гол разлика се преносе из прелиминарне фазе и сабирају са оствареним бодовима у финалној фази.
А група: А1 тим осваја титулу и иде у квалификације за Лигу шампиона, А2 и А3 иду у квалификације за УЕФА такмичења, А4, А5, А6 и Б1 по куп систему играју полуфинале и финале (по једна утакмица) за једно место у квалификацијама за УЕФА такмичења.
Б група: Б1 тим са тимовима А4, А5, А6 по куп систему игра полуфинале и финале (по једна утакмица) за једно место у квалификацијама за УЕФА такмичења, Б5 игра две баражне утакмице за останак у такмичењу са другопласираним тимом из Прве лиге Србије, док Б6 тим испада директно у Прву лигу Србије.
Фаза доигравања и баража: доигравање за једно место у УЕФА такмичењу: тимови који се после финалне фазе пласирају на А4, А5, А6 и Б1 позицију, по куп систему играју полуфинале и финале (по једна утакмица) на начин да А4 на домаћем терену дочекује Б1, док А5 на домаћем терену дочекује А6.
Победници играју једну финалну утакмицу на терену победника који је био боље пласиран на крају финалне фазе. Победник финала осваја право учешћа у квалификацијама за УЕФА такмичења.
У ситуацији када је победник Купа Србије пласиран изван првих седам места, А6 тим неће учествовати у доигравању за једно место у УЕФА такмичењу.
Бараж за останак у Суперлиги Србије: тим који на крају финалне фазе заузме Б5 позицију игра две баражне утакмице (једну као гост, а другу као домаћин) са другопласираним тимом такмичења у Првој лиги Србије.
У Првој лиги Србије у сезони 2026/2027 примењиваће се постојећи систем такмичења. Поред промене система такмичења и смањење броја клубова у професионалним такмичењима истовремено се спроводи и унапређење у следећим областима: 1. заштита интегритета такмичења у Суперлиги Србије и Првој лиги Србије, 2. стратегија развоја младих играча, 3. измена и допуна интерних прописа у вези са регистрацијом, статусом и трансфером играча, 4. унапређење инфраструктуре, 5. едукација кадрова, тренера и спортских радника, 6. развој маркетиншког потенцијала такмичења у циљу повећања прихода и позиционирања бренда, 7. иницијативе за израду, измене и допуне појединих закона.
Како се наводи, на састанку се на предлог ФК Црвена звезда разговарало о поверењу у интегритет судијске комисије ФСС који је подржао један број клубова који су учествовали у дискусији, уз закључак да о овој теми треба разговарати након завршетка сезоне.
Промене у систему такмичења млађих категорија представио је директор за стратегију и развој ФСС Ранко Стојић и директор млађих категорија ФСС Никола Лазетић.
Истиче се да су најважније измене да ће омладинска, кадетска и пионирска лига Србије од сезоне 2026/2027 бројати по 12 клубова као и да ће бити уведено Куп такмичење за омладинце.
„У циљу растерећења дечака у узрасту кадета и пионира, ове две лиге ће бити успостављење на основу пласмана сениорске екипе, а не на основу спортског резултата саме селекције“, саопштено је из ФСС.