Бивши амерички председник Доналд Трамп данас је исмејао Ники Хејли, своју ривалку унутар Републиканске партије за кандидатуру за председничке изборе у новембру, због њеног индијског порекла.
Трамп је у објави на друштвеној мрежи „Трутх Социал“ више пута назвао Хејли, ћерку имиграната из Индије, “Нимбра“, преноси АП.
Хејли, бивша гувернерка Јужне Каролине, рођена је у Бамбергу у Јужној Каролини као Нимарата Ники Рандава. Увек је носила своје средње име, „Ники“, а презиме Хејли је узела након удаје 1996. године, преноси Асошиејтед прес.
Трамп, који је и сам син, унук и два пута муж имиграната, назвао је Хејли „Нимбра“ три пута у посту и оценио да она „нема оно што је потребно“, пише АП.
Напад се догодио четири дана пре избора у Њу Хемпширу, на којима Хејли покушава да се етаблира као једина одржива Трампова алтернатива у надметању републиканаца за номинацију 2024.
Трампова објава била је ескалација недавних напада у којима је помињао Хејлино име, иако га је погрешно написао „Нимрада“ и лажно тврдио да она не испуњава услове за председника јер њени родитељи нису били држављани САД у тренутку њеног рођења 1972. године.
Хејли је оценила да последњи Трампови напади представљају доказ да је она претња његовој кандидатури за трећу узастопну номинацију.
„Пустићу људе да одлуче шта је мислио овим нападима. Оно што знамо је да је очигледно несигуран, јер зна да нешто не иде како треба“, рекла је Хејли новинарима у Њу Хемпширу на питање о Трамповим лажним тврдњама да је њено наслеђе дисквалификује из трке за Белу кућу.
Трампов фокус на Хејлино име долази пошто су екстремно десничарски онлајн форуми месецима били препуни помињања њеног имена, заједно са расистичким коментарима.
Њено име и породично порекло су такође постали тема левичара, од којих су је неки назвали лицемером јер је рекла да Америка „никада није била расистичка земља“ када је и сама вероватно искусила расизам.
АП пише да Трамп има дугу историју коришћења расе, етничке припадности и имигрантског наслеђа као “батине“.
Годинама је покушавао да пласира теорију завере да је први црни амерички председник Барак Обама рођен у Кенији, а не амерички држављанин како то захтева Устав, додаје Асошијетед прес.