Потписивање уговора са извођачима за изградњу научно-технолошких паркова у Чачку, Нишу и Крушевцу, очекује се у фебруару, рекли су за еКапију из Министарства за јавна улагања.
Како су навели за наш портал, понуде су отворене, а Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), која је и расписала тендер тренутно даје коментаре на извештај.
Подсетимо, тендер за изградњу и проширење научно-технолошких паркова у Чачку, Крушевцу и Нишу, расписан је у септембру, а рок за пријаву био је 16. новембар прошле године.
Влада Србије потписала је са ЕБРД у јуну 2023. уговор за унапређење научне инфраструктуре, изградњу нових научно-технолошких паркова и додатних зграда у постојећим НТП у земљи вредан 80 мил ЕУР. Уговором је обезбеђено 80 мил ЕУР, од чега је 70 мил ЕУР намењено за додатну изградњу научно-технолошких паркова (НТП), док је 10 милиона опредељено за БИО 4 кампус у Београду.
Нови објекат у Нишу, како је раније објављено, биће изграђен у северозападном делу комплекса НТП Ниш, између вишенаменске ламеле Електронског факултета и ресторана Студентског центра, који ће подразумевати близу 9.500 м2 намењених канцеларијском простору и између 900 и 1.000 квадратних метара, предвиђених лабораторијском простору. Планирани капацитет објекта је од 700 до 1.000 корисника.
Град Чачак од Владе Републике Србије добија 17 мил ЕУР за изградњу и опремање 2. фазе Научно технолошког парка, објавио је градоначелник Чачка Милун Тодоровић. Нова зграда простираће се на 12.700 квадратних метара, на локацији Цер, где НТП има 6.000 квадратних метара пословног простора, у којем је смештено преко 30 фирми.
У Крушевцу је у плану изградња научно-технолошког парка, односно прве зграде овог комплекса који ће заузети површину од 1,6 ха, а укупна инвестиција са опремом износи 16,5 мил ЕУР.
НТП ће бити лоциран на локацији бивше управне зграде ХИ Жупа у Дедини. Заузеће површину од 1,6 ха, на којој ће се налазити главна зграда, конференцијске сале и 39 пословних модула намењених за рад технолошко и истраживачки оријентисаних компанија за преко 200 корисника. У другом делу је планирано 14 производних модула од по 280 м2. Укупна површина хала је око 4.000 м2.