Премијер Србије Милош Вучевић обратио се медијима на изношењу резултата 100 дана рада Владе Србије у Етнографском музеју. Он је прво објаснио да је извештај о раду Владе подељен у пет тематских целина
„Прва целина је заснована на ономе што је делимично приказано у овом кратком видеофилму, а то су наши темељи. Друга целина је сигурност, трећа целина је снага, четврта целина је напредак и пета целина носи назив онога што треба да буде фокус рада владе у овом мандату, а то је порука да Србија ради“, рекао је председник владе.
Он је навео да је ово влада континуитета и да то са поносом истиче.
„Ми смо влада континуитета, али то је за нас и питање идентитета, поносни смо на своју прошлост, али одлучни да живимо у миру, наша позиција у свету је стабилна, желимо модерно друштво, желимо да сваки грађанин живи добро“, казао је он.
„Као влада Републике Србије вама, грађанима наше државе, обратимо из Етнографског музеја овде у Београду, срцу наше културне баштине и симболу историје нашег народа, месту који није само музеј, већ чувар наше прошлости и почетник на све оно што наши преци јесу, инспирација за оно што можемо и морамо да поштујемо и што ћемо радити у будућности. Окружени овим вредним артефактима одајемо поштовање нашој Србији и њеним дубоким коренима, богатој култури и традицији која нас обликује и повезује са највећима међу нама. Данас смо овде због вас, али и због целог нашег народа где гледа живи, сваког појединца који верује у јачу и бољу Србију и визију коју ћемо посвећени у људе који су спремни да се за њу боре и остваре. Србија ради, јер чврсто стоји на чврстим темељима богате историје, уткане у сваку пору наше земље. Та историја нас повезује са коренима и прецима, од Пећке патријаршије до храма Светог Саве и даје нам снагу да изнова настављамо и од свог народа и Србије никада не одустанемо“, наставио је премијер.
Премијер је казао да су сви грађани Србије поносни на своју прошлост и одлучни да задрже свој идентитет, али и да живе у миру са свима у овом региону.
„Зато је Србија данас јака и стабилна и храбро гледа у своју извесну будућност. Наша је дужност да чувамо своју културну баштину, негујемо традицију и осигурамо интегритет своје државе. Култура није само наслеђе, већ и мост ка будућности, у којој ћемо заједно градити друштво достојно наших предака, али пре свега одговорни према нашим потомцима. Србија се поноси својим богатствима, историјом, традицијом, споменицима, грађевинама, плодном земљом и ономе што из ње изниче, а можда највише заједништвом и солидарношћу. Вечно смо повезани са прецима и наша је дужност да ту везу одржимо и пренесемо на генерације које долазе“, казао је Вучевић.
Премијер је истакао да је позиција Србије у свету данас стабилна и поштована, највише захваљујући способности да очува своје традиционалне вредности, а да се истовремено као друштво и држава модернизује.
„И то не искључује једно друго. Напротив, ако желимо да успемо, наша модернизација и свеукупни напредак мора бити заснован на историјским коренима нашег народа и наше државе. Свеопшта добробит је наш циљ. Желимо да сваки грађанин живи добро, да могу да раде и тиме доприносе развоју наше земље и квалитету свог живота. Србија је снажна због својих људи и наше посвећености образовању и развоју пре свега људских ресурса који гарантују извесну и светлију будућност за све нас“, казао је премијер.
Помињући темеље друштва он се осврнуо на улогу породице, за коју каже да је светиња, те да ће брига о свакој породици бити све већа. Затим је изнео колику ће једнократну подршку добијати родитељи по рођеном детету у циљу повећања наталитета.
„Изашли смо с конкретним планом и очекујемо веома брзо усвајање новог закона који ће довести нова и далеко већа издвајања у пронаталитетну политику, пре свега за родитељске додатке. И то за сву децу рођену од ове године, од 2024. па у будућем. Та подршка, ти издаци нису мали. За прво дете предвидели смо једнократну исплату од 500.000 динара, за друго дете 600.000 динара у 24 једнаке месечне рате. За треће дете, 2.280.000 динара у 120 једнаких месечних рата. А за четврто дете, 3.180.000 динара у 120 једнаких месечних рата. А да вас подсетим, не тако давно, 2012. године, у Србији се за прво дете добијало 310 евра. Данас ће се у Србији за прво дете добијати 4.300 евра. За треће дете, 2012. године, у Србији сте могли да добијете 2.177 евра. Када Скупштина Србије подржи, а ја верујем да хоће, овај предлог које је Влада и ресорно министарство дефинисало, у Србији ћете за треће дете добијати 19.450 евра. Мислим да је свима јасно колико је то значајно и битан искорак и напредак у про наталитетној политици и пре свега о чувању нашег народа и породице као стуба и темеља нашег друштва“, навео је Вучевић.
Председник Владе је затим рекао да је на иницијативу председника Србије Александра Вучића, направљена је комплетна анализа свих 59 породилишта у Србији и да је циљ и обавеза да се у 2027. изврше сви неопходни радове на модернизацији истих, на реконструкцији и изградњи нових делова истих подроделиштва.
„Тренутно трају радови у неколико подроделишта као што су у Бору, Мајданпеку, Књажевцу, Неготину и Кладову. Али то није крај, то је тек почетак онога што морамо да радимо на овом пољу“, казао је он.
Вучевић је затим говорио о економији, рекавши да је она основа свега.
„Економија Србије се развија, а финансијска стабилност омогућава даљи раст и просперитет. Раст нашег бруто друштвеног производа нам, поштовани грађани, омогућава да реализујемо све оно што смо поставили себи као циљ у оквиру пројекта и скоку у будућности оног што је влада Републике Србије представила као свој програм. И раст нашег бруто друштвеног производа није само питање неког статистичког исказивања и бројева које ми повремено поделимо са вама. Поштовани народе Србије, раст бруто друштвеног производа, или како то у акрониму кажемо БДП-а, јесте основ и услов да нам расту плате и пензије. Јесте основ и услов да можемо да градимо све путеве, а не говорим само о аутопутевима, говорим и о локалним и регионалним путевима. То јесте услов да градимо нове железничке пруге или да модернизујемо, реконструишемо старе. Јесте услов да издвајамо више и за Војску Србије, да бисмо били безбеднији као држава. Јесте услов и основа да улажемо више у образовање, културу, спорт, социјалну заштиту. Све оно што чини живот у једној држави“, казао је премијер.
Он је затим поделио објаву ресорних министарстава и Народне банке Србије да је наша држава у првом кварталу имали раст БДП од 4,7 одсто, а да ће према првим проценама раст за 2024. бити 4,2 одсто.
„Да се не хвалим да смо лидери, али заиста је то нешто што даје основу за умерени оптимизам и пре свега за даљи рад, за развој наше државе. Истовремено са растом бруто друштвеног производа долази до раста и просечне зараде, али и раст оне минималне загарантоване зараде и раст пензија, јер никада не смемо заборавити наше пензионере и не смемо дозволити велику разлику између примања у платама и примања наших пензионера“, рекао је премијер.
Он је затим изнео податке о просечним зарадама и циљеве за њихов раст у ближој будућности.
„Просечна нето зарада у Републици Србији званично у мају 2024. је 855 евра, али ми не желимо на томе станемо. Наш циљ је до краја 2024. године просечна зарада у Србији буде 927 евра. А да вас опет за кратко подсетим, и вратимо се ону тако далеку прошлост 2012. године, када је просечна зарада у Србији била 366 евра. Ми сад идемо ка 927 евра. Да би дошли до онога што смо се обавезали и кроз план „Скок у будућност“, али и кроз програм раде владе, да до краја 2027. просечна зарада плата у Србији буде 1.400 евра. То је наш циљ и за то смо вам одговорни, поштовани грађани. Рекох, плате расту, али са председником државе и са свим институцијама смо договорили да у веома кратком року изађемо са конкретним планом како ћемо повећати пензије. Очекујемо раст пензије од најмање 10 одсто, верујем да ћемо имати економску и финансијску снагу и стабилност, да то можемо да урадимо“, саопштио је председник Владе.
Вучевић је затим рекао како је БДП са 4.677 евра пре 12 година порастао на данашњих 11.507 евра и да је то победа Србије и свих њених грађана.
„То није победа неког политичара или неке странке. То је победа свих нас, нашег народа и грађана, али и победа одговорне политике која је стварала услове да Србија може овако да расте. И настављаћемо да снажимо нашу земљу. Ово јесу темељи Србије, и породица, и пронаталитетна демографска политика, али и пре свега економија као фундамент свих осталих сфера живота која треба да се развијају. Настављаћемо да снажимо државу, а при томе незаборављајући, напротив чувајући наше корене, наше темеље, наш идентитет на целој територији, бранећи политички наш суверенитет и бринућемо о свима, посебно истичући бригу о нашим сунарадницима на Косову и Метохији. Драги пријатељи, то су све наши темељи. Да бисмо могли да радимо, потребно нам је оно што не може да се купи. Сигурност, здравље, брига и снага државе која ће увек стати и за сваког свог грађанина и грађанку. Верујем у идеју да заједно стварамо нову, бољу визију Србије. То тражи посвећеност и сталан напор, али спремни смо да предано радимо на остварењу тог циља“, казао је Вучевић.
Систем броја 112 за ванредне ситуације
Премијер је затим прешао на другу област, односно сигурност. Рекао је да систем 112 значи да ће сваки грађанин, без обзира који телефон има и да ли је у ромингу, моћи позивом на тај број да добије најбржу помоћ, посебно када су у питању ванредне ситуације.
„Безбедни смо не само због бољег система здравства и модерне војске, већ због бриге о људима сваког дана. Србија ради за своје грађане и за то сваки од њих има право на здраву животну средину, на квалитетну здравствену заштиту и сигурност у свом окружењу. Има право на јаку и стабилну Србију. То значи сигурност за нашу земљу и њене грађане“, рекао је Вучевић.
Он је истакао да сматра да је Србија у претходном периоду показала солидарност са свим државама и народима у региону, када им је била потребна помоћ баш код ванредних ситуација.
Вучевић је говорећи о заштити животне средине рекао да нема сигурности без заштите онога што нас окружује.
„Проста политика или нека агенда, то је наша обавеза. Обавеза да стварамо и очувамо квалитетан живот за сваког појединца у Србији. То је пре свега наша обавеза према деци и унуцима, према генерацијама које долазе“, казао је премијер и истакао да је то један од кључних приоритета у раду Владе Србије.
Како је навео, верује да ће држава имати снаге да решава проблеме индустријског отпада, дивљих депонија, уређење регионалних депонија, пречишћивача отпадних вода, како је прецзирао – све оно што квари утисак или није добро да имамо или не желимо да видимо у било ком крају Србије.
„Зато је питање заштите животне средине управо један од темеља када причамо о сигурности“, додао је Вучевић.
Здравство и социјална заштита
Као наредни приоритет премијер је навео здравство за које је рекао да је много тога урађено до сада али да има простора да се уради још много тога.
Најавио је набавку нове опреме, али је и подсетио да је у једном поступку набављена опрема вредна више од 70 милиона евра.
„И сад то није неки број који треба исказати. То значи да ћемо имати најбољу могућу опрему у свим деловима Србије, да ћете моћи да добијете правовремено, ефикасно и пре свега тачно лечење и дијагностику“, навео је премијер.
Он је као пример добре праксе навео бесплатне прегледе, када је прегледано више од 115.000 људи.
„Урађено је на прави начин, код готово 10 одсто прегледаних људи су пронађене обољења без било каквих претходних симптома. То значи да смо ми, кроз овај начин или овај рад, вероватно сачували животе тих људи, захваљујући нашим лекарима, сестрама, техничарима, опреми, бољој опреми, али и одлучности да се овако организујемо. Бесплатни прегледи, без обзира да ли има или нема здравственог осигурања“, истакао је Вучевић.
Премијер је навео да је Министарство за рад отворило нови геронтолошки центар у Ваљеву, као и да креће изградња још једног у Кикинди, а да је у плану тог министарства да се бави темама борачких права.
„Правима наших бораца, ратних ветерана, ратних војних инвалида, породице погинулих бораца, да коначно то питање имамо једном јасно законски дефинисано, а ти људи то заслужују. Многи заслужују и захвалност и пажњу, а нажалост неки су злоупотребљавали то. Мислим да смо довољно сазрели, да имамо снаге да то питање коначно решимо“, истакао је премијер.
Додао је да је за првих 100 дана Министарство за бригу о селу доделило јубиларну 3000. кућу самохраној мајци са троје деце у селу Симићево, код Жагубице.
„Током првих 100 дана рада, много тога је урађено у сектору Министарства одбране и Војске Србије. Нешто ми објавимо, нешто још не објавимо, ви то разумете, али будите сигурни да ћемо имати одговор на све безбедносне изазове и да представљамо публике као врховни комаданти и Министарство одбране и Војска Србије са Генералштабом и сви они који су у систему одбране пажљиво раде на јачању наших војних и морам да нагласим одбрамбених капацитета“, рекао је Вучевић.
Улагање у војску
Истакао је да улагање у Војску Србије значи искључиво ради чувања мира.
„Јака војска је најбољи, најсигурнији, највећи гарант мира на овим просторима. Јака војска, снажна војска, добро организована, добро опремљена, добро обучена, добро мотивисана“, навео је Вучевић.
Подсетио је да је отворена касарна у Лозници, а да се у наредном периоду очекује доста инфраструктурних радова у Нишу, као и аеродром Морава у Батајници, те и сређивање простора за ратно ваздухопловство и противаздухопловну одбрану, али и универзитет одбране као расадник оних људи који треба да воде нашу војску.
„И наравно оно што смо посебно поносни, наша одбрамбена индустрија. Наменска индустрија Србије, не само да је конкурентна на међународном тржишту, него пре свега обавезна је и фокусирана на снабдевање наше војске са производима које нам гарантују безбедност и сигурност“, рекао је Вучевић.
Вучевић о наводима Спутњика: Неће бити никаквог шестог октобра у Србији
Вучевић је изјавио да свако има право да искаже своје политичке ставове и да је то део демократије и политичког плурализма, али је додао да нико нема право, без обзира на то којој странци припада, да врши насиље, узурпира имовину или угрожава животе грађана.
„Можете да исказујете своје ставове, носите пароле, узвикујете слогане, све је океј, али немате право да вршите насиље. И да врло јасно кажем, неће бити никаквог шестог октобра у Србији, нико неће на улици преузимати власт, јер се у Србији власт бира на изборима. И једино може бити бирана на изборима“, рекао је Вучевић, одговарајући на питања новинара да прокоментарише наводе Спутњика да су руске службе доставили српским властима информације о припреми масовних нереда у Србији.
Он је јавности Србије поручио да је Србија сигурна и стабилна држава и да ће сви државни органи бити на висини задатка.
„Ви знате да смо ми увек максимално толерантни и либерални, да никад не примењујемо никакве репресивне мере, што можете да видите широм других држава, и на западу, и на истоку, и на северу, и на југу“, рекао је Вучевић.
Поновио је да свако има право на свој политички став и и истиче да „баш нико“ није изнад или изван закона и да нико неће вршити насиље. „А да ли неко споља утиче и ради на све ово што се дешава у Србији – не могу данас да вам причам, а то не значи да немамо сазнања, или немамо информације. Очигледно да буквално нико није срећан да Србија искористи своју шансу за развој. Али буквално нико није срећан. Из разних разлога, из различитих углова гледања, из различитих геополитика, нико се не радује да Србија иде напред“, рекао је Вучевић.
Изразио је уверење да и они који организују протесте сутра или наредних дана, да су свесни да сваки вид насиља незаконит и да ће они који то врше сносити одговорност.
„Без обзира да ли су чланови или нису чланови неке странке, невладине организације, закон је једнак и мора да важи за све. И ту нема милиметра простора“, закључио је премијер.
Како Спутњик сазнаје у Влади Србије, највишим представницима српске Владе специјалне службе Руске Федерације званичним каналима доставиле су информације о припреми масовних нереда и покушају државног преврата и ликвидације председника Александра Вучића и највиших државних функционера. Према сазнањима руских служби, ове активности су подржане од стране више западних обавештајних агенција.
Вучевић Испитујемо ко се уграђује у цене производа
Председник Владе рекао је да је на Савету за БДП отворена тема тржишних маржи, да Влада у сарадњи са министарствима и НБС тренутно испитује ко све учествује у ланцу повећања цена и нагласио да је Србија усвојила тржишну привреду, али да и она има своја правила и регулативу.
„Испитујемо ситуацију заједно са осталим министарствима, са Народном банком Србије. Видећемо да укључимо и Безбедносно информативну агенцију. Да испитамо ко све учествује у томе“, рекао је Вучевић одговарајући на питање да ли би марже на одређене производе могле да се ограниче.
Он је навео да је у разговору с пољопривредницима видео како произвођачи продају сунцокретово семе или уљану репицу по једној цени, онда уљаре купују по другој, а након тога се у продавници купује уље по некој трећој цени. Додао је да су га и многи пријатељи и политички истомишљеници питали како је могуће да су неки производи и по два или три пута Србији скупљи него у региону или у Европи.
Вучевић је нагласио да је добио много порука у којима му је сугерисано да се не бави овим питањем.
„Хајде да оголимо ствари, да покажемо народу да то није питање политике. Да не нападају председника или владу када виде цене, него да знају да иза тога стоје неки други људи“, рекао је Вучевић.
Вучевић истиче да је Србија прихватила тржишну привреду, али да и она има своја правила и регулативу.
„Тржишна привреда није анархија и тржишна привреда има правила. Него да видимо ми ко се ту уградио између оних који производе и оних који продају. Да видимо ко прави додатке на цене које на крају грађани плаћају“, рекао је Вучевић.
Он је оценио да се таквим потезима појединаца поништава све оно што влада и држава раде по питању макроекономије.
„Неко гледајући само сопствене интересе не води рачуна о нашим грађанима. Ми смо одговорни за грађане Србије, не за велике трговачке ланце или неке посреднике. И њих поштујемо. Имају право да раде и имају право на профит, али немају право на екстра профит. Бар што се мене тиче“, закључио је Вучевић.
Вучевић о пројекту Јадар: Уколико би све било идеално реализација би почела за 24 месеца
Вучевић је изјавио да, уколико би све по питању пројекта Јадар било идеално и уколико би постојао консензус у друштву, најмање 24 месеца било би потребно да се почне са реализацијом тог пројекта.
„Најмање 24 месеца, а да све буде идеално, потаман, нам треба да би реализовали тај пројекат. Нико не жури, никаква одлука се не доноси преко ноћи“, рекао је Вучевић новинарима након представљања резулатата 100 дана рада Владе.
На питање новинара због чега пројекат Јадар није био део изборне кампање када је првх 100 дана владе обележила најава могућности да се реализује пројекат Јадар, Вучевић је рекао да у овом тренутку постоји на снази само уредба о просторном плану посебне намене, која је враћена на снагу након одлуке Уставног суда, те да све мора да се крене из почетка.
„Све оно што даље мора да се ради, далеко смо ми од питања да се отвара рударска јама“, истакао је Вучевић.
Подсетио је да је у Србији за 21 годину отворен само један рудник, Чукару Пеки код Бора.
„А данас нас бомбардују да ће Србија бити прекопана, раскопана и да ће се отварати на десетине рудника“, рекао је Вучевић.
Поновио је да бар 24 месеца неће бити реализације пројекта Јадар и позвао је јавност да се о теми експлоатације литијума разговара у парламенту.
„Хајде да искористимо та 24 месеца, да о томе причамо у парламенту, хоћемо на референдум“, рекао је Вучевић.
Премијер је рекао да то што поједини медији пишу да је 10. август за када су заказани протести еколошких активиста, заправо „нови 5. октобар“ говори управо то да циљ протеста није заустављање пројекта Јадар, већ рушење власти без избора.
„Наравно да није по среди литијум. То је тренутни ‘лајт мотив’ нешто што се ставља у фокус јер може да узбурка емоције грађана, као што је био случај са трагедијама у мају прошле године, тада им је то била тема протеста“, рекао је Вучевић одговарајући на питање новинара да прокоментарише поменуте наводе појединих медија.
Помињање 5. или 6. октобра асоцира на политичке промене, додао је премијер, и из тога може да се закључи да крајњи циљ није заустављање рударског пројекта већ рушење власти.
„Неће бити ни 5. ни 6. октобра. Свако наравно има право да изрази своје статове, али насиље не може нико да врши. О томе нема расправе“, рекао је премијер.
Вучевић је поручио да ће се све одлуке у вези са рударењем у земљи доносити пажљииво и без журбе.
„Да све буде идеално, најмање 24 месеца нас дели од реализације овог пројекта. А да вам кажем и да дође до политичке смене коју они толико желе, и да дођу на власт, и те како би реализовали пројекат Јадар, јер су они и довели Рио Тинто у Србију. То немојте да заборавите“, поручио је премијер.
На питање новинара да ли се покајао због начина на који је студенткињу и активисткињу Милу Пајић споменуо у својој објави на мрежи Икс, због које је она навела да се осећа нападнуто, Вучевић је навео да се покајао што није свој одговор није упутио истог дана када је био њен говор на протесту.
„Покајао сам се што нисам истог дана реаговао, што нисам истог дана имао ту објаву. И ја сам део политичког амбијента, и ја сам политичар и имам право као што они износе своје ставове, да изнесем свој став“, рекао је Вучевић.
Како је рекао, кроз свој одговор се обратио онима који се представљају као патриоте, а актерима власти замерају да ће да продају земљу странцима.
„Њима сам се обратио и рекао – а како може да вас предводи, да вам се обраћа особа која је рекла да смо геноцидни народ, која рекла да смо починили геноциде, која каже да је Косово независна држава. Како вам тада не смета недостатак патриотизма, него причате да ће неко да изда државу“, рекао је Вучевић.
Премијер је у објави на мрежи „Икс“ оценио да је Пајић позната по насиљу у студентском кампусу и оптуживању Срба да су геноцидни народ, а да је сада наводни еколошки активиста.