Жиофре приредио пријем поводом Дана Европе: „Бољи смо заједно“

Dan Evrope

Шеф делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре изјавио је на пријему поводом Дана Европе да очекује да ЕУ заврши проширење, а да Србија заузме место које јој припада у европској породици.

„Морамо да завршимо уједињење Европе и да завршимо са проширењем, Европа је наша кућа и свако треба да пронађе своје место. То је наш заједнички циљ са Србијом и њеним грађанима“, рекао је Жиофре на свечаном пријему који је приредио у Палати уметности „Мадлена“ у Београду.

Он је истакао да Европа заједно са Србијом жели да настави да гради Европу демократских вредности, додајући да су људско достојанство и владавина права вредности за које се залаже ЕУ. „Србија је Европа и бољи смо заједно“, поручио је Жиофре.

Он је изразио уверење да ће ЕУ наставити да буде посвећена на путу приступања како би Србија могла да заузме место које јој припада, а тај пут, како је рекао, иде кроз реформе.

„Наша унија се заснива на правилима демокартије, владавини права и поштовању људских права, поносимо се нашим вредностима и решени смо да их бранимо“, рекао је Жиофре и додао да желе да бране слободно новинарство које је, како је навео, незаобилазан чинилац сваког друштва.

Жиофре је навео и да му је ово последњи Дан Европе у Србији као амбасадора ЕУ и додао да је у Србији стекао бројне пријатеље, научио да цени осећај за заједништво и захвалио свима који су учинили да буде добродошао.

Он је честитао Аустрији, Финској и Шведској које данас славе 30 година од приступања ЕУ. Навео је да су пре 75 година Шуман и његова визионарска изјава били да мир у свету не може да се очува без креативних напора који су пропорционални опасностима које му прете.

„Визија је пред највећим тестом, јер се рат вратио у Европу у виду бруталне агресије Русије на Украјину и зато ЕУ мора да настави да подржава Украјину и да те креативне напоре спроведе у дело“, рекао је Жиофре.

Пријему присуствују председница Скупштине Србије Ана Брнабић, премијер Ђуро Мацут, министри у Влади Србије, председница покрајинске владе Маја Гојковић, представници дипломатског кора, институција, верских заједница и опозиције.

Дан Европе обележава се у знак сећања на годишњицу Шуманове декларације која је изнела његову идеју о новом облику политичке сарадње у Европи, а која би рат међу европским нацијама учинила незамисливим. Шуманова декларација се сматра зачетком Европске уније.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.