Министар одбране Братислав Гашић рекао је да је процес доласка нових вишенаменских авиона „рафал“ планиран за почетак 2028, а да 2029. године треба да буду у оперативној употреби у Војсци Србије и додао да то захтева обуку пилота, припрему објеката, писта и аеродрома на чему Министарство одбране већ ради.
Гашић је за Тањуг рекао да је набавка вишенаменских авиона „рафал“ четврте генерације нешто што у квалитативном и у сваком другом смислу Војску Србије сврстава у ред најмодернијих војних сила света.
Министар је подсетио да је сличан уговор у Југославији потписан крајем 80-их година, када су од Совјетског Савеза набављени „мигови-29“.
„Наравно, савремени трендови траже и најбоље, најквалитетније у овом тренутку. Наш Генералштаб и стручни људи из Ваздухопловства дали су своје мишљење да би ‘рафали’ четврте генерације били нешто најоптималније, најквалитетније, што у овом тренутку Војска Србије треба да има. Наравно, ту није само куповина летелица, ту је и куповина наоружања и свега осталог што прати такву набавку“, објаснио је Гашић.
Он је додао да то не значи да ћемо се одрећи својих старих летелица и да је од 2012. године много уложено у средства и опремање Војске Србије, да се пуно радило на „миговима-29“, а подсетио је на то да је 2012. године постојао само један исправан „миг-21“.
„Пуно смо радили на томе да мигове-29 оспособимо, вратимо, купимо нове, модернизујемо наше старе апарате тако да и они остају у нашој употреби, јер су то српски мигови“, истакао је Гашић.
Навео је да је економски напредак земље у највећој мери допринео стварању услова да се повећају улагања у Војску Србије, јер је на нивоу државног руководства успостављен консензус да је питање одбране земље предуслов сваког напретка и развоја.
„Нови вишенаменски борбени авион ‘рафал’ обезбедиће дугорочну заштиту ваздушног простора Републике Србије и допринети свеукупној безбедности наше земље и грађана“, додао је он.
Гашић је истакао да треба имати у виду да су вишенаменски борбени авиони какав је „рафал“, само део свеобухватног система контроле и заштите ваздушног простора у који спадају и савремени радарски и ракетни системи противваздухопловне одбране. Говорећи о пословним резултатима у Одбрамбеној индустрији Србије у 2024. години, министар је рекао да је претходна година рекордна.
„Војска Србије у овој години може да очекује да добије много тога“
„Више од 1,4 милијарде долара су имали укупан промет фабрике наменске индустрије у 2024. години, што је за 70 одсто више него 2023. године. Неко ће да каже да је то у тренуцима када имамо оволико ратних жаришта широм света, нешто што се очекује.
Међутим, оно о чему ми јако водимо рачуна јесте квалитет нових оруђа и усвајање нових средстава која треба да уђу у Војску Србије. У овој години смо имали 38 нових оруђа и оружја која су усвојена у Војску Србије из домаћег развоја. Војска Србије у протеклих десет година, правећи паралелу са миговима, у свим осталим сегментима битно је напредовала у односу на период пре десет година“, истакао је Гашић.
Подсетио је да је 1999. године наменска индустрија Србије била потпуно разорена, док данас у њој ради више од 15.000 људи.
„Сам комплекс у овом тренутку од стране државе има одобрен велики инвестициони циклус – више од 100 милиона евра у нове машине, у савремене машине. Оно што је нама приоритет у Војсци Србије и Министарству одбране је управо да што већи број оруђа и оружја набавимо управо у нашим фабрикама наменске индустрије“, рекао је министар.
Говорећи је рекао и да Војска Србије у овој години може да очекује да добије много тога и додао да је врховни командант ВС Александар Вучић најавио да ће Србија добити још један број ракетних система који су најквалитетнији и најмодернији у свету.
„Радимо на опремању пре свега војника са новим пушкама. Не желимо да када нам дође војник на служење војног рока, добије исту пушку коју је имао његов деда када је служио војску. План је врло амбициозан и захваљујем се и председнику Србије Александру Вучићу и влади на подршци коју нам пружају“, истакао је Гашић.
Додао је да је у оперативну употребу у 2024. години уведено више од 70 различитих врста савременог наоружања и поновио да је 38 било из домаће производње, захваљујући напорима Војнотехничког института и Одбрамбене индустрије Србије.
Међу најзначајнијим домаћим системима Гашић је издвојио оклопне транспортере БОВ ОТ и нове варијанте „Милоша“, као и нову врсту муниције 155мм повећаног домета.
„Опремљени смо и борбеним оклопним возилима са повећаном балистичком заштитом попут ‘Лазара-3’, а ватрена подршка јединице Копнене војске увећана је модернизацијом постојећих система ‘огањ’ и ‘гвоздика’. Завршена је израда нулте серије беспилотног ваздухоплова ‘врабац’, а произведена је и знатна количина летелица ‘комарац'“, истакао је министар.
Он је додао да велики део од милијарду и четристо милиона долара прихода наменске индустрије чини извоз, али да су желели да Војска Србије има приоритет у свему.
„Наравно, да онај део средстава који смо определили за куповину нових средстава и опреме, ми њима упутимо та новчана средства, али све остало иде за извоз. Очекујем да следеће године имају још боље резултате него што су имали у овој“, нагласио је министар.
Гашић је истакао да је Србија земља која апсолутно поштује све међународне правне оквире када је у питању извоз оружја и војне опреме.
„Зато што је било полемике у претходном периоду око тога. Апсолутно, само тамо где је дозвољено, Србија се тога апсолутно држи. Ми не можемо за неку трећу, четврту, пету страну да гарантујемо шта ће она са тим да ради“, рекао је он и додао да је важно да то грађани Србије чују.
„Ситуација на АП КиМ осетљива, сарадња са КФОР-ом на високом нивоу“
Гашић је рекао да је ситуација на АП Косово и Метохија у овом тренутку веома осетљива пре свега због непредвидљивих потеза приштинске администрације и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, али да је сарадња са КФОР-ом на изузетно високом нивоу.
„Пре свих, ситуацију отежава Аљбин Курти који покушава, правећи притисак на српски живаљ да у свом бирачком телу добије што више поена на свом тзв. национализму. Република Србија све то помно прати и стара се да безбедност наших грађана мора да буде загарантована“, рекао је Гашић за Тањуг.
Он је додао да је ситуација на АП КиМ осетљива поготово због избора који су заказани за 9. фебруар. Гашић је оценио да међународна заједница, ипак, није насела на покушаје подвала Аљбина Куртија у протеклом периоду, наводећи као пример напад на канал Ибар- Лепенац.
Говорећи о сарадњи са КФОР-ом, министар је рекао да је она на изузетно високом нивоу и да је најзаслужнији за то начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић који скоро свакодневно има разговоре и састанке са њиховим представницима.