Туристи из Русије могли би да буду први међународни путници који ће посетити Северну Кореју откако су њене границе затворене у јануару 2020. године због пандемије ковида-19.
Руска државна новинска агенција Тасс објавила је вест о скијалиштима у понуди, а ове недеље их је рекламирала руска туристичка агенција са седиштем у Владивостоку. Тура је заказана за фебруар и била је изненађење за оне који су очекивали да ће први туристи након пандемије доћи из Кине, највећег савезника и економског партнера Пјонгјанга.
На сајту туристичке агенције „Восток Интур“ пише да четвородневно путовање почиње 9. фебруара. Аранжман кошта 750 долара (685 евра) по особи, наводе Тасс и туристичка агенција.
Где ће ићи руски туристи?
Према извештају Тасс-а од среде, неодређени број туриста из Приморске области, са крајњег истока Русије, прво ће долетети у престоницу Пјонгјанг.
Тамо ће посетити споменике као што је „Кула идеје о џучеу“, названу по водећој филозофији Северне Кореје званој „џуче“, што отприлике представља самопоуздање.
Туристи ће потом отпутовати до превоја Масик на источној обали, где се налази најмодерније скијалиште у земљи, пише Тасс.
„На Масику ћете се наћи у правом рају за љубитеље зимских спортова! Овде ћете пронаћи невероватне стазе са различитим нивоима тежине које ће задовољити потребе и искусних скијаша и почетника“, пише у реклами туристичке агенције.
Тасс је рекао да је путовање организовано на основу споразума постигнутог између Олега Кожемјака, гувернера Приморја и севернокорејских власти.
Кожемјако је у децембру отпутовао у Пјонгјанг на разговоре о јачању економских веза. Уочи путовања, он је руским медијима рекао да очекује да ће разговарати о туризму, пољопривреди и трговинској сарадњи.
Кинески туристи чинили већину посетилаца пре пандемије
Северна Кореја полако укида пандемијска ограничења и отвара границе као део напора да оживи своју економију разорену економском блокадом и санкцијама у којима предњаче САД.
У августу је јужнокорејска шпијунска служба рекла законодавцима да се привреда Северне Кореје смањивала сваке године од 2020. до 2022. и да је њен бруто домаћи производ прошле године био 12 одсто мањи него 2016.
„За Северну Кореју, туризам је најлакши начин за девизну зараду под режимом међународних санкција“, рекао је Кох Ју-хван, бивши председник Корејског института за национално уједињење у Сеулу. Он је додао да очекује да ће Пјонгјанг на крају такође отворити Северну Кореју за кинеске туристе.
Лим Еул-чул, професор на Институту за далекоисточне студије Универзитета Кјунгнам у Сеулу, рекао је да то што Северна Кореја прима руске туристе пре кинеских, доказује да се Ким Џонг Ун фокусира на јачање партнерства са Русијом. Он такође очекује да ће Северна Кореја и Русија проширити сарадњу у другим секторима.
Нове посете кинеских туриста ће у будућности вероватно бити много већи извор прихода, јер су држављани те земље чинили око 90 одсто укупног броја међународних посетилаца у Северној Кореји пре пандемије.
Да ли ће другим страним туристима бити дозвољено да посете Северну Кореју?
У 2019. години рекордан број од око 300.000 страних туриста посетио је Северну Кореју, што је резултирало зарадом од 90 до 150 милиона долара, кажу стручњаци.
„Мало је вероватно да ће посетиоци из Русије бити тако финансијски уносни за Северну Кореју као повратак бројнијих посетилаца из Кине“, рекао је Лејф-Ерик Изли, професор на Универзитету Ева у Сеулу.
Још увек је нејасно колико брзо ће Северна Кореја проширити свој међународни туризам док Ким истовремено пооштрава контролу над 26 милиона грађана суочених са економским потешкоћама и безбедносним тензијама са Сједињеним Државама.
Северна Кореја је земља са лошом јавном здравственом инфраструктуром, па ће вероватно остати опрезна када су у питању заразне болести, сматрају стручњаци.
Лим је рекао да ће Северна Кореја вероватно додатно отварати своје границе на „знатно ограничен и постепен начин“.
„За Кимов режим, међународни туристи су истовремено ризик од ‘идеолошког загађења’ и могућност економске користи“, додао је Изли.